Yulaf Unu İle Yulaf Kepeği Aynımı

Yulaf unu hakkında çok fazla soru ile karşılaşıyoruz. Yulafın bütünüyle bir şifa kaynağı olduğu herkesçe malumunuz… Bunun dışında yulaf ürünleri ciddi anlamda karıştırılan bir durum ortaya çıkarıyor. Yulafın kabuğu, çekirdeği, uç kısmı, öğütülmüş hali derken farklı farklı gıda maddelerinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu konuda yulaf unu hakkında sorulması gereken tüm soruları cevaplamaya gayret ediyoruz.

yulaf-kepegi-ve-yulaf-unu

Yulaf Unu Nedir Yulaf Kepeğinden Farkı Nelerdir

Yulaf unu; yulaf çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilen bir gıda maddesidir. Enerji verici özelliği ile sık sık dile getirilmesine rağmen ülkemizde hala popüler bir gıda olmayı da başaramamıştır. Bunun dışında yulaf kepeğinden en büyük farkı ise yoğun protein oranı içermesi ve bu sayede sık kullanılmasından bahsedilebilr.

Yulaf kepeği ise; yulaf bitkisinin çekirdeğinin dış kısmıdır. Yani yulaf kepeği, yulafın çekirdeğinin dış kısmının öğütülmesi ile ortaya çıkar. Uzun lafın kısası yulaf kepeği ve yulaf unu hem besleyicilik hem de içerdiği gıda yoğunluğu bakımından farklılık göstermektedir. Bu da bizim sık sık dile getirdiğimiz gibi diyet yapmak isteyenlerin yulafın farklı bir bölümünü, kilo vermek isteyenlerinde yulafın farklı bölümünü kullanmalarını mümkün kılıyor.

Özellikle Dukan diyeti yapmak isteyenlerin yulaf kepeği satın alma ihtiyacı aktarlarda kaynaklanan bazı çıkarcılık ve bilgisizlikle birleşince yanlış ürünü almaları anlamına geliyor.

Yulaf kepeği unu şeklinde satılan ürünlerin büyük bir kısmı da sadece yulaf unu olarak pazarlanan ürünlerden oluşuyor. Buna iyi dikkat etmek yaptığınız diyet ve verdiğiniz emekler için son derece büyük bir önem arz ediyor. Almadan önce bu konuyu iyi bilen birinden satın alırsanız kesinlikle ön plana çıkmaktadır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak ve farklı ürünlere ulaşmak için sizleri de yulaf unu hakkında bilgi sahibi olmaya davet ediyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir