Yulaf Unu Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Nerede Saklanır

Faydaları bir liste halinde yazıldığında kişisel farklılıklara ve kullanım amaçlarına göre çeşitlendirilebilecek bir gıdadır yulaf… Zayıflamak isteyenlere, kilo almak isteyenlere, yorgunluğa, uykusuzluğa, vitamin eksikliğine ve strese hatta sayamadığımız onlarca farklı başlıkta kullanılabilir mucizevi bir gıda olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle eski kaynaklara göz attığımız zaman yulafın ve yulaf ununun zindelik verici, enerji depolayıcı ve doyurucu bir gıda olduğundan çok kez bahsetmişlerdir. Dünyada farklı coğrafyalarda yaşamış ve iz bırakmış medeniyetlerin yulaf ve yulaf unu hakkında çok farklı bilgilerinin yer olduğu da bilinmektedir. Bunlar arasında Vikingler, Türkler, Araplar, Çinliler ve Romalıların kaynaklarında yulaf ile ilgili bilgilere sık sık rastlamak mümkündür.

Yulaf Unu Faydaları

Daha önce defalarca kez diler getirdiğimiz gibi gençlik formülleri arasında sayılabilecek yulaf unu, strese çok iyi gelen şifalı bir gıdadır. Günlük temponun yorucu etkilerinden sıyrılmak için yulaf unundan faydalanabilirsiniz. Bunun dışında Romalı ve Çinli kaynaklarında dile getirdiği gibi sağlık konusunda eksiklik tamamlayıcı bir gıda olduğunun da altını çizmek gerekmektedir.

Yulaf unu bitkisel protein içermektedir!

İçeriğinde yoğun oranda protein, lipid ve minerallerin dışında B grubu vitaminleri de yoğun olarak bulundurmaktadır. Bu da içeriğinde bulundurduğu mucizevi maddelerin etkisiyle hızlı bir şekilde yenilenme sağlayacaktır. Vücudunuzun güçlenmesi ve eski sağlığına geri dönmesi için hayati bir öneme sahip olmaktadır.

yulaf-unu

Organik Yulaf Unu Faydaları

Çoğunlukla yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre yulaf ununun çok farklı faydaları olduğunun altı çizilmektedir. Bunun içinde soğuk havalardan korunmaktan tutunda uykusuzluk sorunlarına kadar kullanılabilir. İşte yulaf ununun bilinmeyen faydaları:

  • Çabuk üşüyorsanız
  • Bebek bekliyorsanız
  • Yoğun yaşam temposu ile karşılaşıyorsanız
  • Spor yapıyorsanız
  • Küçük çocuğunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız
  • Dişlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız
  • Enerjiye ihtiyacınız varsa

Gönül rahatlığıyla yulaf unundan faydalanabilirsiniz. Pek çok farklı özelliği ile yulaf unu diğer gıdalardan daha farklı ve daha sağlıklıdır. Üstelik üretim ve diğer aşamalarında kaliteli bir şekilde işlenmesi durumunda herhangi bir koruyucu maddeye ihtiyaç duymadan da kullanılabilir.

Yulaf Unu Nasıl Yapılır

Özellikle yulaf ürünlerini yulaf ezmesi, müsli ve yulaf kepeği şeklinde farklı ürün şekillerinde görmek mümkün olabilir. Bunlar arasında yulaf ezmesinin zayıflatıcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda da aynı pirinçte olduğu gibi kalorisinin biraz azaltılması söz konusu olmaktadır.

Eğer yüksek kaloriye sahip bir üründen yararlanmak istiyorsanız kesinlikle tam yulaf bulunduran ürünleri satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Yulaf Unu Nerede Satılır

Yulaf unu; tam yulaf unu şeklinde doğal ürünler satılan marketlerde yada aktarlarda bulunabiliyor. Bunun için de aldığınız yulaf ununun içeriğinde tam yulaf unu yazmasına özen gösteriniz. İşlenmiş yulaf ürünlerinin daha uygun fiyatlı olması ve daha uzun süre dayanması nedeniyle çok fazla bulunduğuna dikkat etmeli ve özellikle bu ürünlerden almalısınız. İnternet üzerinde bu kaliteli ürün ve markaların satışını yapan pek çok farklı nokta olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yulaf Unu Nasıl Saklanır

Tam yulaf unu işlenmiş ürün gruplarına göre çok hızlı bir şekilde böceklenip, mantarlaşacaktır. Aslına bakarsanız bu özelliği onun doğal olmasından gelir. Uygun fiyatlı olmaması ve işlenmişlerine göre daha pahalı satılması nedeniyle de tüketebileceğiniz kadar satın almanız ilk öneriler arasında gelir. Bunun da ötesinde yulaf unu ambalajında serin bir ortamda saklanmalıdır.

Diğer un ve türevlerinde olduğu gibi yulaf ununun saklamasını yaparken de, bazı bitkisel yardımcılardan faydalanabilirsiniz. Bol vitamin barındırdığı için ve yüksek enerji verdiği için düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Etiketler: ,

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın