Yulaf Unu Bebek Muhallebisi

Daha önceleri yulaf ununun faydalarından, kullanım alanlarından ve genel özelliklerinden bahsetmiştik. Yulaf unu özellikle ilk gıda olarak kullanılabilecek protein ve vitamin bakımından zengin bir gıda maddesidir. Tabi ki yulaf unu artıları ve faydaları bununla da sınırlı kalmıyor.

yulaf-unu-muhallebi

Bu konuda ülkemizde çok fazla bilgi (Türkçe) yer almaması da biraz üzücü haliyle, özellikle genel artılarından ve bebek sağlığına ve gelişimine faydaları konusunda doktorların tavsiyeleri ile pek çok farklı ürünün piyasaya çıkarıldığını söyleyebiliriz. Yabancı kaynaklı internet sitelerinde annelerin ve anne adaylarının fikir alışverişi yaptığı noktalarda yulaf unu ile yapılan tariflerin çoğunlukla zirvede yer aldığını da belirtmeden edemeyeceğim.

Yulaf Unu İle Muhallebi Tarifi

Bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadığım için bir bilen ve bir yapana danışıp bu yazıyı kaleme alıyorum. Yulaf unu ile muhallebi tarifi konusunda bana yardımı olan arkadaşım Neslihan’a teşekkür ediyorum.

Yulaf Unu Muhallebi Yapılışı

Oda sıcaklığında bir süre beklettiğimiz suyumuzu bir kabın içerisine koyuyoruz ve yulaf ununu ekliyoruz. Daha sonrasında ise orta sıcaklıkta kaynayana kadar bekletiyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısarak beş dakika kadar pişirmeye devam edip ocaktan alıyoruz. Ocaktan alıp soğumasını bekliyoruz.

Önemli: Suyun sıcak olmaması son derece önemlidir. Bu tarifi anne sütü yada su ile yapabildiğiniz gibi bir yaşından sonra inek sütü ile de hazırlayabilirsiniz. Yulaf unu ile muhallebi yada tarif hazırlamaya başlamadan önce doktorunuzdan fikir almayı unutmamanız gerekiyor. Bir yaşından önce inek sütü tavsiye edilmemektedir. Daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bu anlamda herhangi bir sorununuz olduğunda yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Yulaf unu ile hazırlanacak her türlü tarifte ve püf noktalarında size yardımcı olmaya çalışacağız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir