Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır ?

Ülkemizde pek çok kişinin birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartlarından alınan kart aidatları pek çok kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Alınan bu bedelin gereksiz ve haksız olduğuna inanılmaktadır. Son yıllarda tüketicilerin de bilinçlenmesiyle pek çok kişi kredi kartı aidatlarını geri istemektedir.

Kredi Kartı Aidat İadesi

Kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır? Sorusuna gelince bunun için birkaç yol olduğu söylenebilir. Öncelikle kart sahibi banka müşteri hizmetlerini aramalıdır. Genelde banka yetkilileri bazı taahhütler karşılığında kart aidatı iadesi yapmaktadır. Eğer ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verdiyseniz ya da her ay belli miktarda harcama yapıyorsanız kredi kartı aidat iadesi almanız daha kolay olacaktır. Yine de aidat iadesi alamazsanız şansınızı deneyip eğer iade alamazsanız kartınızı iptal edeceğinizi de söyleyebilirsiniz. Genel de bundan sonra aidat iadesi almanız kaçınılmazdır.

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır

Kredi kartı aidat iadesi için dilekçe örneği

Tüm bunlara rağmen kredi kartı aidatlarınızı geri alamadıysanız öncelikle bir itiraz dilekçesiyle bankaya başvurabilir geriye dönük on yıla kadar olan aidatlarınızın iadesini isteyebilirsiniz. Eğer bankadan olumsuz yanıt alırsanız tüm bu belgelerle tüketici hakem heyetine gidebilir, on yıllık aidatlarınızın iadesini talep edebilirsiniz. Bu dilekçenin bir nüshasını da bankaya iadeli taahhütlü gönderip aksi takdirde hukuki yollara başvuracağınızı da belirtmelisiniz. Tabii bankalardan kredi kartı alırken imzaladığınız sözleşmeyi dikkatlice incelemenizde fayda vardır. Eğer sözleşmede bu tarz bir ödeme yapılacağına dair bir ibare bulunuyorsa kart aidatınızı geri almanız mümkün olmayacaktır.

Aidat iadesi dilekçe örneği

Yargıtay kararı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir