Bergamot Nedir Ne İşe Yarar

Genellikle bergamot aromalı çay ile adını duymaya başladığımız. Ana vatanı Hindistan olan bitki, reçel yapımından, parfümeriye kadar çok detaylı alanlarda kullanılan bir meyveye sahiptir. Acımsı tadı, hoş kokusu, büyük ağacı ile ülkemizde Akdeniz bölgesinde rahatlıkla yetiştirilen bergamotun yakın tarihte daha da popüler bir bitki olacağından emin olabiliriz.

Bergamot Nasıl Yetiştirilir

Sedef otugiller familyasının bir üyesi olan bergamot fidesi ile ülkemizde son yıllarda yetiştirilmeyen başlanan bir bitkidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde Mersin başta olmak üzere Hatay’da ve Adana’da yetiştirilir. Bergamot çok detaylı bir kullanım alanına sahiptir. Başka bir deyiş ile bu bitkinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır diyebiliriz. Son dönemlerde yapılan araştırmalar Bergamot yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

bergamot

Bergamotun yoğun olarak kullanılmasının zararları olduğu da bilinmektedir. Özellikle bayanların gebelik dönemlerin kullanmamaları tavsiye edilir. Kullanmadan önce bir doktora başvurmanın önemli olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır.

Bergamot Meyvesi Nasıl Kullanılır

Daha ziyade çayların aroması olarak tanıdığımız bergamot bitkisi ve meyvesi ile sık kullanılan bitkiler arasında yer alır. Mevcut kokusu ve damat tadımıza uyumlu olması nedeniyle çaylarda sıklıkla karıştırılarak kullanılır. Reçeli yapıldığı da bilinen bergamotun meyve olarak yoğun kullanımı henüz ülkemizde bulunmamaktadır.

Bergamot Esansı

Parfümeri de kullanılan bergamot sadece normal bergamot parfüm içeriğinde değil aynı zamanda antiseptik özelliği ile de yardım alınan şifalı bitkiler arasında sayılabilir. Hoş kokusu nedeniyle ülkemizde üretimi de devamlı olarak artmaktadır. Bu bakımdan yakın tarihte adını daha fazla duyacağımızdan emin olabiliriz.

Henüz yeni yeni bilinmesi nedeniyle çok fazla detaylı bilgi bulunmamasına şaşırmamak gerekmektedir. Üretilmesinin yanı sıra sadece hoş kokusu nedeniyle dikkat çeken bergamot zaman içerisinde daha da değerlenecek bir bitki olacaktır.

Bergamot Fidanı

Özellikle Akdeniz Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bergamot 4 metre boyuna ulaşabilen bir ağacın meyvelerinin sıkılması, reçelinin yapılması yada çaylara hoş koku vermesi ile kullanılan bir bitkidir. Son dönemlerde koku verici özelliğinin yanı sıra parfüm yapımında da yararlanılan bergamot meyvesinin acımtırak tadı nedeniyle doğrudan tüketmek mümkün değildir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir