Kaliteli Backlink Nasıl Alınır ?

Türkçe karşılığı ile “Geri Link” olarak tanımlayabiliriz. Bir web sitesinin arama motorları gözünde büyümesi, yüksek page rank alması, arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkması gibi bir çok önemli başarıya imza atmasındaki en büyük etkendir. Bu yazımızda backlink hakkında ayrıntılı bilgiler verip hangi durumlarda ne tür backlinkler almamız gerektiğini anlatacağız.

Backlink Nedir ?

Backlink hakkında en basit tanımı şu şekilde yapabiliriz; “Bir web sitesinin başka bir siteye link vermesi” İşte tam anlamıyla backlink budur. Tabii bu link verme işinin belirli kıstasları bulunmaktadır. En basit örneği ile söylemek gerekirse, karşılıksız olarak link değişimi diyebiliriz. Çünkü bir web sitesi başka bir web sitesine link veriyorsa ve aynı şekilde link verdiği siteden link alıyorsa, Google bunun çıkar amaçlı karşılıklı bir link değişimi olduğunu anlar ve o backlinkleri geçersiz sayar. Bu durumun aşırı abartılması durumunda ise siteyi uyarı amaçlı filtreye sokar. Devamında ise webmasterların en büyük kabusu olan Sandbox devreye girer.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır

Peki backlink nasıl alınır

İnsanlar yeni açtıkları siteleri hemen büyütmek ve bir an önce para kazanıp meşhur olabilmek amacıyla hızlı ve aşırı backlink alırlar. Ancak bu doğal bir olay değildir. Şöyle düşünün… Siz yeni açılan bir web sitesinden hemen haberdar olabilir misiniz? Örneğin; Youtube ! Açıldığı gün haberiniz oldu mu? Hayır ! Youtube belirli aşamalardan geçti. Altyapılarını kurdular, içeriklerini zenginleştirdiler, yazılımlarını geliştirdiler, belirli seviyeye kadar reklamlarını yaptılar ve sonuçta tüm dünyanın kullandığı bir fenomen haline geldiler. Ancak açıldığı gibi herkesin duyduğu ve gezdiği bir platform haline gelmedi. Mantıklı olan da budur. İşte bu sebeple Google, yeni açılan web sitelerinin hemen tanınmaması gerektiğini bilir. Yeni açılan web sitelerimize aşırı backlink kastığımız vakit, Google şöyle algılar. Daha 3 günlük site nasıl olur da bu kadar siteden link alabilir? Bunda bir iş var der ve sizi filtreye sokar. Bu yüzden açtığımız web sitelerini belirli bir seviyeye getirene kadar backlink almamamız gerekmektedir. Backlink alımında en önemli kural budur. İlk kuralı anladığımıza göre ikinci kurala geçebiliriz.

Backlink hangi sitelerden alınmalı ?

Sitemiz yaklaşık 1 veya 2 aylık bir site. Artık yavaş yavaş sistemimizi oturttuk ve içerik bakımından zenginleştik. Google gözünde değerli bir site olduk. Özgün içeriğimiz hazır, tasarımımız harika, kodlamalar muhteşem. Şimdi backlink almaya geçiyoruz. Öncelikle sitemizin içeriği nedir? Oyun mu? Haber mi? Sağlık mı? Müzik mi? Sitemizin içeriği ne ise bizimle aynı içerikte bir siteden backlink almamız gerekiyor. Sadece bu yeterli mi? Hayır ! Lafı fazla uzatmayalım. Aşağıdaki maddeler backlink seçimi yapmanızda size yardımcı olacaktır.

Hangi sitelerden backlink alınır ?

1- Backlink alacağınız sitenin içeriği sizinle birebir aynı olmalıdır. Oyun siteniz varsa gidipte sağlık sitesinden backlink almanız yanlıştır. Oyun siteniz varsa başka bir oyun sitesinden link almalısınız.

2- Backlink alacağınız sitenin pagerank değeri yüksek olmalıdır. En az 4 veya 5 olması sizin için iyi olur.

3- Linki alacağınız sitenin fazla link çıkışına sahip olmaması gerekiyor. Linkinizi eklediğiniz veya eklettiğiniz sayfada sizinle beraber 30 tane daha site varsa, o site çöp site olmuştur ve oradan alacağınız backlink faydasız olacaktır. Bu sebeple link çıkışı en fazla 5 olan siteleri seçmelisiniz. Eğer ücretli link alıyorsanız mutlaka bunu göz önünde bulundurun.

4- Backlink alacağınız sitenin backlinklerinin ve dolayısıyla da trustrank’ının yüksek olmasına dikkat ediniz.

5- Çok çok önemli olmasa da, Alexa sıralamasının iyi olmasına dikkat ediniz.Yukarıda saydığım 5 madde sizin için olmazsa olmaz maddelerdir.

Bu 5 maddenin haricinde backlink almak için pek çok yöntem mevcuttur ancak genelde sitenize zarar veren yöntemlerdir. Günümüzde blog ve profil backlink kavramı diye bir şey var ve bu kavrama göre blog sitelerine yorum yapılarak veya forum sitelerinin imza bölümüne linkimizi koyarak reklam yapabiliyoruz. Şu var ki, bu sitelerinin link çıkışları nofollow’dur ve en önemlisi sizinki gibi yüzlerce link bulunduğu için çöp site olarak tanımlanırlar. Bu sebeple bu tür linkleri pek önermiyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir