Sabahları Zinde ve Dinç Uyanmak İçin Ne Yapmalı

Çoğu kişi sabah yataktan kalkarken zorlandığını bahseder. Vücudun dinlenmesi için 6-8 saat uyku yeterlidir. Ancak uyku saatleri bu süreyi aştığı halde uyanmakta zorlanan insanların sayısı oldukça fazladır. Dayak yemiş gibiyim, deyimi tam da bu durum için kullanılır.

Sabahları zinde uyanmak için ne yapmalı

Daha zinde uyanmak için ne yapılır, kaliteli bir uyku için neler yapmak gerekir, konusunu konuşuyoruz. Daha zinde uyanmak için, uyku öncesi cilt temizliğini ihmal etmeyin.

Uykuya hazırlanırken, yatağa girmeden önce mutlaka yarım saat öncesinden cilt temizliği yapılmalıdır. Uyumdan önce, cildin fazladan salgıladığı yağlar, ölü hücreler ve toksinlerden arındırması gerekir. Cildin gözenekleri açık olduğu zaman cilt kan akışını düzenler ve kendini yenilemesine yardımcı olur.

Sabahları Zinde ve Dinç Uyanmak İçin Ne Yapmalı

Sabahları yorgun uyanmak

Daha dinç uyanmak için uyku pozisyonu önemlidir. Kaliteli bir uyku için, boyna uyumlu bir yastık kullanılmalıdır. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, biraz yüksek yastık kullanarak solunumu rahatlatabilirsiniz. Kaliteli bir uyku için,  omurga ve vücudun rahat edeceği bir pozisyon seçilmelidir. Gece boyunca vücudun tüm ağırlığı omurgada olacağı için, düzgün bir yatış pozisyonu önemlidir. En sağlıklı uyku pozisyonlarından biri sağ tarafa dönerek, dizler hafif kıvrık bir şekilde olmalıdır.

Sabahları Dinç Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır

Sabahları dinç kalkmak için,  kaliteli bir uyku uyuyun. Gece uykusunun kaliteli olması için, gün içerisinde yarım saatten fazla uyumayın. Ayrıca uykuya geçmekte zorlanıyorsanız, akşam yemeğini mümkün mertebe hafif yiyin. Akşam yemeğinde bir kase yoğurt yemek, uykuya geçişinizi kolaylaştırdığı gibi sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Daha zinde uyanmak için akşam yatmadan önce bir bardak süt içmek, uykuyu destekler ve uykuyu derinleştirir. Derin bir uykuda melatonin hormonu yeterince salgılanır. Ayrıca gece rahat ve kaliteli bir uyku için vücudun enerjisini boşaltmak gerekir. Gün içerisinde spor yaparak ya da yürüyüş yaparak vücudun enerji harcamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Sabahları güne zinde başlamak

Sabahları zinde uyanmak için, kafeinden uzak durun. Özellikle akşam saatlerinde kafeinli içecekler ya da alkol tüketmek, sıkıntılı bir gece geçirmenize neden olur. Kahve alışkanlığınız varsa öğle saatlerinde tüketmek iyi olur. Öğlen saatlerinde içeceğiniz bir fincan kahve gün içerisinde size zindelik verir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir