Google Cezalarından Kurtulma Yolları

Dünya webmasterlarının %99′u, arama motoru optimizasyonu yaparken Google’ı baz almaktadır. Google dünya üzerindeki 1 numaralı arama motorudur ve webmasterların gelir kaynağıdır. Bu sebeple her insan Google arama sonuçlarında yükselmek, ziyaretçi çekme ve para kazanmak ister. Ancak çoğu webmaster bilerek veya farkında olmadan bir takım kuralları çiğnemekte ve Google tarafından cezalandırılmaktadır. İşte bu konumuzda sizlere Google cezaları hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağız. Gelin hep beraber bu cezaları tanıyalım.

Google Cezaları

Sandbox: Google’ın verdiği en büyük cezadır. Diğer cezalar sadece belirli kelimelerde ve hafif bir şekilde uygulanırken, sandbox tüm kelimelerde ceza almanız demektir. Hızlı ve aşırı yapılan seo çalışmaları ve en önemlisi de illegal yöntemlerle yapılan seo çalışmaları bu cezayı yemenizi sağlayacaktır. Sandbox cezası alan bir web sitesi kelimelerin tümünde gerileme yaşarken, adres ve title bazında da çok büyük kayıplar yaşar. Diğer cezalara göre kurtulması çok çok zordur ve çoğu webmasterın siteyi silip atmasını sağlamaktadır.

Google Cezalarından Kurtulma Yolları

Sandbox cezası neden alırız ?

– Sitemize konulan ve fon rengi ile aynı olan görünmez yazılar.
– Siteyle alakası olmayan title, meta tag ve description girilmesi.
– Başka insanların web sitelerini hacklemek yoluyla gizli link koyulması.
– Sitenizle alakası olmayan içeriklerden ve link çöplüğüne dönmüş bloglardan alınan linkler.
– Arama motorlarını kandırmaya yönelik yapılan tüm çalışmalar.

Yukarıdaki tüm maddeler sandbox riskinizi arttırmaktadır. Peki bu cezayı aldığımızı nasıl anlarız? Bunu anlamanın 2 yolu bulunmaktadır. 1. olarak sitemizin başlığı (title) arama motorunda aranır. Eğer sitemiz ilk sırada çıkmıyor ise sandbox var denir. Ancak bazı durumlarda bu kelimeler yüksek rekabet içeren kelimeler olabilir. Bu yüzden 1. sırada çıkmaması normaldir ve sandbox diyemeyiz. Bunu anlamak için 2. bir yöntemi uygulamamız gerekir. Sitemizin adresi örneğin; www.siteadresi.com şeklinde yazılır. Eğer sitemiz 1. sırada çıkmıyorsa sandbox cezası ile cezalandırılmışız diyebiliriz.

Sandbox cezasından kurtulma

Sandbox çıkılması çok zor bir ceza sistemidir. Bu cezaya sebep olan tüm işlemler ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin sandbox’ta değilken aldığımız backlinkler varsa onlar kaldırılmalıdır. Sitemize girdiğimiz ekstra ve alakasız kelimeler silinmelidir. Özetle, sitemiz ceza yemeden önce nasılsa o hale getirilmelidir. Daha sonra “Google Webmaster Tools” paneline girerek “Yeniden Değerlendirme” isteğinde bulunmalı ve yaptığınız düzeltmeleri açıklayıcı bir şekilde anlatmalısınız.

Google Bomb: Sandbox kadar korkunç olmayan ancak sıkça görülen bir cezadır. Hedef kelimelerinizde sıra kaybı yaşamanız ile anlaşılır. Bunun sebebi ise, o kelimelere aşırı backlink almanız veya o kelimeleri site içerisinde sıkça tekrarlamanızdır. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırdıktan sonra düzelecektir.

-900 Cezası: Üst sıralarda bulunduğunuz kelime veya kelimelerin bir anda çok arka sıralara düşmesi demektir. O kadar arka sıralara düşer ki, arama sonuçlarında sayfalarca geriye gitmenize rağmen sitenizi bulamazsınız. Bunun en büyük sebebi aşırı ve hatalı backlinktir. Düzeltildiği takdirde tekrar yükselirsiniz.

Kopya İçerik Cezası: İşte dünya webmasterlarının bir numaralı cezası… Sağdan soldan kopyala/yapıştır ile içerikleri çalmak, botlar vasıtasıyla başka sitelerden veri kopyalamak bu cezayı almanızı sağlayacaktır. Bunun sebebi ise, başka insanların özenerek ve saatlerce uğraşarak hazırladıkları içerikleri sadece saniyeler içerisinde çalmanızdır ve bu bir hırsızlıktır. Google da bunu affetmez ve sizi cezalandırır. Her geçen gün arama sonuçlarında düşersiniz ve sonunda ziyaretçi alamayacak derecede filtreye girersiniz. Bu yüzden içeriklerimiz her zaman özgün olmalıdır. Unutmayınız ki, özgün içerikli sitelerin Trustrank değerleri çok yüksektir ve filtreye girmeleri imkansıza yakındır.

Sıra Cezası: Bu ceza Google’ın en basit cezasıdır ve telafisi çok kolaydır. Ancak buna rağmen en sık görülen cezaların başında gelir. Örnek vermek gerekirse, 1. sayfada yer alan sitenizin 2. sayfaya düşmesidir. Çok basit bir ceza olduğu için fazla hit kaybı yaşanmaz ancak rekabeti yüksek bir kelimede bu cezayı alırsanız, ziyaretçi sayınızda büyük bir düşüş olabilir. Bu cezanın sebebi ise anahtar kelimenizin aşırı kullanımıdır. Anahtar kelime yoğunluğunuzu ölçerek sınırı ne kadar geçtiğinizi öğrenebilir ve bunu düzelterek kısa bir süre sonra eski yerinize kavuşabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Google botları son derece akıllı ve özgün ile özgün olmayan içerikleri ayırabilecek kadar muhteşem bir algoritmaya sahiptir. Bu yüzden çalıntı olmayan ve kendinize ait makalelerinizle bir web sitesi oluşturmaya ve seo kurallarına uymaya dikkat ediniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir