Beyaz Benek Hastalığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir ?

Beyaz benek hastalığı, Ciliaten parazit ailesinden bir parazit türüdür.  İchthyophthirius multifiliis bilimsel adı ile anılmaktadır. Akvaryum hobisinde Ichtyo yada Beyaz benek olarak adlandırılır. Balığın vücudunda, yaygın bir şekile oluşan beyaz noktacıklardır. Deride oluşan mukoza koyu bir renk alır.

Beyaz benek neden olur

Akvaryum suyunun değerlerinin kötü olması, bulunduğu ortamın hijyenik olmaması, su değişimlerinde yapılan hatalar ve ani ısı değişiklikleridir. Beyaz benek paraziti, havuz balıklarında ve akvaryum balıklarında sıklıkla görülebilen ve hızlı bir şekilde yayılan parazit türüdür. Bu parazit suda +3 °C ve +30 °C aralığındaki sıcaklıklarda yaşar ve ürer ve yayılırlar.Sudaki yararlı bakteri popülasyonu yeterli miktarda olmadığında, balıktan balığa hızlı bir şekilde geçerler. Aslında bu parazit bulaşıcı değildir. Ancak bünyesi zayıf olan balıklarda daha hızlı yayılma eğilimi gösterir.

Beyaz Benek Hastalığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir

Beyaz benek nasıl anlaşılır

Balığa bulaştığında, balıkta huzursuzluk başlar, balık kuma ve sert cisimlere sürterek bu parazitten kurtulmaya çalışır. Balık sağlıklı gibi görünse de, parazitin sebep olduğu acıma ve kaşınma hissi bir süre sonra balığı strese sokacak ve balık yem yemeden kesilerek, saklanma ihtiyacı duyacaktır. Balık üzerinde oluşan parazitler balığın vücudunu kullanarak hızlı bir şekilde beslenip yayılmaya devam ederler. Bu süreçte yem de yiyemeyen balık stres içerisinde de olduğundan dolayı, hızlı bir şekilde zayıf düşecek ve bir süre sonrada ölüm gerçekleşecektir.

Beyaz benek tedavisi

Beyaz  benek (Ichtyo) paraziti hiçbir zaman akvaryumdan yok edilemez, ancak etkisiz hale getirilerek zararlaştırılır, parazitin yaşam döngüsü durdurulur. Su değişimlerinde su düzenleyiciler ve çeşitli su filtreleri kullanmak, sudaki ağır metalleri ve çeşitli bakterilerin akvaryum ortamına dahil edilmemesine olanak verir. Bu sayede akvaryum hijyeninin bir kısmı sağlanmış olacaktır.

Beyaz benek hastalığı kesin çözüm

Tedavi sürecine başlamadan önce, %30 – %50 arasında su değişimi yapılması gerekir. Filtre ve filtre malzemelerini yıkamayınız. Beyaz benek ilacı temin edilerek, prospektüsünde yazan miktarda kullanıma başlanır. Akvaryumunuzda CO2 düzeni, UV filtre ve aktif karbon filtresi varsa, işleyişlerine bir süre ara verilir. Akvaryum sıcaklığı kademeli olarak, 31-32 dereceye çıkartılır. Litre başına 1 çay kaşığı kaya tuzu atılır. Tedavi süresi balığın durumuna göre sürecektir. Balıklarda düzelme görüldüğünde, akvaryum suyunun %50 si değiştirilir ve sıcaklık normal seviyesine indirilir. Su değiştirilirken dipten çekme yöntemi uygulanması, ölen parazitlerin sudan uzaklaştırılması için çok önemlidir. Sera cryptopur ve Sera costapur tedavi için kullanılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir