Güney Amerika Rehberi ; PERU

Uzun zamandır ilgimi çeken ve gitmek istediğim ülkelerin başında Peru gelmektedir. Güney Amerika’ da bulunan bu ülke tarihi ve turistik açıdan çok önemli bir ülkedir. En gelişmiş ilk uygarlıklardan biri olan İnkalar, bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir.

Resmi adı : Peru Cumhuriyetidir.
Yüz ölçümü : 1.285.216 km²
Nüfusu : 30 Milyon
Peru para birimi : İnti
Peru başkenti : Lima
Peru dini : Hristiyanlık
Peru dili : İspanyolca, Keçua ve Aymora
Önemli şehirleri : Callao, Arequipa, Piura, Cuzco

Bölgeye ilk yerleşimlerin 10 bin yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. O zamanlarda bu topraklarda yaşayan kabileler tarım ve dokumacılık konularından ilerlemişlerdi. 15. yüzyıldan itibaren İnkalar bölgede ki egemenliği ele geçirmişlerdir. Daha sonra ise 1533 yılında bu egemenliğe son veren İspanyollar Peru’nun 1821 yılında bağımsızlığını ilan etmesine kadar bölgede hüküm sürmüşlerdir. Bu tarihten sonra sürekli olarak diktatörler tarafından yönetilen Peru’ da iç savaş ve isyanlar sürekli devam etti.

peru haritası

Machu picchu

En eski uygarlıklardan biri olan İnka’lar tarafından yapılan bir kenttir. İnka imparatorluğunun başkent olan Cuzco bölgesindedir. Yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Günümüzde dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

machu picchu

Aydınlık Yolu

Sendero Luminoso adıyla bilinir. Ünlü lider Mao’ nun devrimlerine bağlı kalan bir örgüttür. İlk zamanlarda daha çok kırsal kesimlerde faaliyet gösteren bu örgüt 1980 ler sonrası şehir merkezlerine de girmiştir. Liderleri Yoldaş Gonzalo’ nun serbest bırakılması amacılığıyla Japon Konsolosluğunu basmışlardır.

Peru doğal yapısı

Peru 3 farklı coğrafi bölgeden oluşmaktadır. Kıyı bölgesi ; Costa, Dağlık bölgesi ; Sierra, Ormanlık bölgesi ; Montana’ dır.

Peru fiziki haritası

peru fiziki haritası

Olur da bir gün gitmek isterseniz Peru’nun vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında olduğunu söylemek isteriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.