Böbrek Taşı Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Böbrek taşı dökmek ağrılı ve sancılı bir dönemdir. Böbrek taşınının oluşmasını nasıl önleyebiliriz?

Tıpta nephrolithiasis olarak isim verilen böbrek taşı, böbreklerde biriken madensel sert taşlarının birikmesine verilen addır. Bu sert taşların idrar içerisinde normalden daha çok oluşması böbrek taşını oluşturur. Bu sert taşları zamanla böbrek içerisinde çökebilir ve idrar yolu ile dışarı atılabilir. Ancak idrar yolu ile dışarı atılamayan büyük böbrek taşları, idrar yolunu tıkayarak şiddetli böbrek ağrılarına yol açar.

Böbrek taşı düşürme bitkisel yöntemleri

Atkestanesi

At kestanesi, şişlikleri indirici etkisinden dolayı, idrar kesesi ile böbrek arasında kalan taşların düşürülmesinde yardımcı rol oynar.

Diş otu

Visnadin ve kellin maddelerinin vermiş olduğu spazm çözücü ve idrar söktürücü olması dolayısıyla boşaltım sisteminde ki taşların düşmesine yardımcı olur.

Kökboya

İdrar yollarında ki spazmı çözmesi nedeniyle bazı taşların düşmesine yardımcı olur.

Böbrek taşı düşürme

Böbrek taşı düşürmek için şifalı bitkiler

Mısır püskülü ile böbrek taşı düşürme

100 gram mısır püskülünü sıcak suda kaynatın ve mısır püskülleri sudan arındırılır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere bir su baradağı mısır püskülü çayı için.

Çoban kesesi ile böbrek taşı düşürme

Çoban kesesi bitkisi böbrek taşının düşürülmesinde en etkili bitkiler arasında bulunmaktadır. Çoban kesesi ile sedef otunu karıştırıp kaynatın. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 su bardağıyla için.

Hazenbel kökü

1 adet hazenbel kökünü suda haşlayın ve hazenbel köklerini kaynamış sudan arındırın. Hazenbel suyuna şerbet oluncaya kadar pekmez ekleyip karıştırın ve günde sabah akşam olmak üzere 2 bardak için.

Böbrek taşına bitkisel tedavi

Ardıç taneleri

Ardıç taneleri böbrekleri hızlandırarak safra ve idrar kesesindeki bakterileri yok eder. Ardıç böbrek taşındaki kristallenmeleri ve mikropları öldürerek böbrek taşını yok eder.

Limonata

Limonun içinde bulunan sitrat böbrek taşını zedeleyerek etkili olmaktadır. Limonata günlük su gereksinimini karşıladığı için böbrek taşının oluşumunuda engellemektedir.

Ayı üzümü

Ayı üzümü bitkisi böbreklerin çalışmasını engelleyen ve yavaşlatan, mikrop ve bakterilere öldürerek böbreklerin hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Böbrekleri hızlandıran ayı üzümü böbrek taşının geçmesini sağlar.

Diğer öneriler ve tedavi yöntemleri

Bitkisel ilaçlar böbrek taşı tedavisinde kullanılabilir.

Ayrıca gravelroot isimli bitkide böbrek taşarlını yok etmede kullanılabilir.

Girobolu bitkisi de içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde böbrek taşının düşmesinde yardımcı olur.

Bir diğer öneride, 15 adet avokado yaprağını kaynatarak içmek böbreklerde ki taşları kuma çevirerek ağrısız bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur.

Böbrek taşı dökerken ağrı kesiciler alınabilir.

Bol bol su içmekte böbrek taşlarının düşürülmesinde büyük önem taşır.

Son olarak tuz ve protein den uzak durulmalıdır.

Magnezyum bakımından zengin olan muz böbrek taşlarının oluşumunu engeller

Portakal içerdiği lif sayesinde böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur

Kuşburnu böbreklerdeki taşların kuma dönüşmesini sağlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir