Araç Fiyatları Ne Zaman Düşer

Her zaman için araba borsasını yakından takip etmeye çalışmışımdır. Şu ana kadar araba fiyatları konusunda ön gördüğüm pek çok farklı yorumun gerçekleşmiş olması da beni ayrıca mutlu etmiştir. Dilerseniz daha önce yazdığım araç fiyatları düşer mi makalesine göz atabilirsiniz. Genel olarak araç fiyatlarının neden düşmediğini ve ne aralıkta düşmesi gerektiğini üç aşağı beş yukarı hepimiz biliyoruz. Bu seneyi istisna sayarak şunları söyleyebiliriz:

arac-fiyatlari-ne-zaman-duser

Araç Fiyatları Neden Yükseliyor

  • Araç fiyatları dolara bağlı olarak yükseliyor.
  • Araç fiyatları vergiler nedeniyle yükseliyor.
  • Piyasalardaki belirsizlik araç fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.
  • Sıfır km rakamlarının yükselmesi ikinci el borsasını da yükseltti.

Bunlar dışında enflasyon, yeni araçların üretilmesi gibi pek çok etmen araç fiyatlarının doğrudan yâda dolaylı olarak yükselmesini sağlayabiliyor.

Arabam Ne Kadar Değer Kazanmış

Dilerseniz araba fiyatlarında ki yükselişi rakamlarla anlatalım. 2013 yılının 11. Ayında 10.750 tl ye bir araba aldım. Bu süre zarfında aracımla yaklaşık 53.000 km civarında yol yaptım. Aracımdan çok memnunum modeli eski, kliması yok, hız yapmıyor ama az yakıyor, bakım masrafları ve vergisi düşük… Bunun dışında bazı olumsuz etmenlerde yok değil tabi ki eskimeye başlaması nedeniyle biraz da model yenilemeyi düşündüğüm için yeni bir araba satın almak istedim. Fiyat araştırdığım da 3 sene gibi bir süre içerisinde benim 10.750 ye satın aldığım aracımın en kötüsünün 15.000 civarında alıcı bulduğunu gördüm. Tamamen merak ettiğim için internete ilan koyma ihtiyacı duydum. 15.500 e aracımı almaya hazır oldukça kalabalık bir kitle olduğunu gördüğümde ise araba piyasasında ki artışı net bir şekilde anladım. 3 sene içerisinde benim eski arabam tam %50 para koymuştu üzerine…

Buradan yola çıkarak 2013 yılından günümüze kadar geçen araba fiyatlarını incelersek ve yorum yapacak olursak sıfırda ki önlenemez artışın üç sene gibi bir süre içerisinde hemen hemen her araç modelinde %50 ye yakın hatta daha da yüksek fiyatlarda zam yapılmasına neden olmuş diyebiliriz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Araba fiyatları neden uçtu? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir