Yavaş Çalışan Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Bilgisayarlarımız donması, kasması bizi hem rahatsız eder, hem de yapacağımız işleri, oyunları oynayamamıza neden olur. Genelde orta ölçekli ya da düşük bilgisayarlarda gözlenen bu durumu, vereceğimiz yöntemlerle çözebilirsiniz. Bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmadan önce yedekleme yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle resim, video gibi hayatı önem taşıyan dosyalarınızı harici disk veya flash diske kaydedebilirsiniz.

Kasan Bilgisayarı Hızlandırma

20- ARKA PLAN !

Yüksek çözünürlükte, olan arka planınızı değiştirip daha sade bir arka planı seçmeniz, bilgisayarınız hızını bir nebzede olsa artıracaktır. Hareketli arka planlar bilgisayarınız daha yavaşlamasına sebep olacaktır.

19- ANTİVİRÜS

Bilgisayarınıza güvenilir bir, AntiVirüs programı kurun, ve bilgisayarınız yoran virüsleri yok edin!

18- GÜNCELLEMENİN ÖNEMİ

Windows’un sürekli olarak yaptığı güncellemeleri, bilgisayarınıza kurun!

17- Tasarruf Modu

Eğer Laptop kullanıcısıysanız, bilgisayarınızı güç tasarrufu moduna alınız. Bu sayede hem şarj ömrünüz uzayacak ve bilgisayarınız hızlanacak.

16- TEMİZLİK ZAMANI

Bilgisayarıma gelip, C ve D disklerine gelip, fazlalık olan şeyleri silmeniz durumunda, bilgisayarınız eskisinden daha hızlı bir hale gelir! Ccleaner programını bu işlem için kullanabilirsiniz.

15-TEMİZLİK PROGRAMLARI

Piyasada çokça bulunan temizlik programlarından ziyade, en güvenilir temizlik programını, bilgisayarınıza indirip, temizlik işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz . Ccleaner programını bu işlem için kullanabilirsiniz.

14-MASAÜSTÜNÜZ TEMİZ OLSUN

Masaüstünüz çokça karışık ise, o dosyaları tek bir dosya hale getirmeniz, bilgisayarınızı belli bir ölçekte de olsa hızlandıracağından emin olabilirsiniz.

13-MAİLLERİNİZİ SİLİN

Bilgisayarınıza mail programı eğer kurduysanız, işinize yaramayan mailleri silmeniz durumunda, bilgisayarını hızlanacaktır.

12-ÇALIŞTIR

Ekranın solunda bulunan, başlat menüsüne tıklayarak çalıştırıp bulup, içine ‘’msconfig’’ yazdığınız zaman bilgisayarınızda istemediğiniz programları tıklayarak, pasif duruma sokabilirsiniz.

11-İNTERNET GEÇMİŞİ

Aslında kimsenin düşünmediği bir yöntem olan, internet geçmişinizi sürekli temizleyerek, bilgisayarınızı ciddi bir oranda hızını artırabilirsiniz .

10-DİSK BİRLEŞTİR

Başlat butonuna tıkladığınızda ‘’DİSK BİRLEŞTİR’’ yazdığınızda disk birleştirme işlemini yapabilirsiniz, ama biraz beklemeniz gerekebilir.

9-HAFİF PROGRAMLAR KULLANIN

Bilgisayarınızı yormayacak hafif megabaytlı programlar, seçmeye özen gösterin. Aksi halde bilgisayarınız gereksiz yere kendini yorar.

8-LAPTOP SOĞUTUCUSU

Eğer laptop kullanıyorsanız, bilgisayarınızı tozsuz bir ortamda kullanmaya özen gösterin. Eğer çok ısınan bir laptopunuz var ise, fan soğutucusu almaya özen gösterin!

7-GÜNCEL TUTUN

Mutlaka ve mutlaka sürücülerinizi, güncel tutmaya çalışın! Driver booster programını kullanabilirsiniz.

6-RAM EKLEYİN

Bilgisayarınızı kesin bir çözüm olarak, ram ekleyerek hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarın kalbi olan ramlerin büyük bir oranda, bilgisayara etkisi var. Bilgisayarınızın uyumuna göre seçeceğiniz raminiz, bilgisayarınızı ciddi bir oranda hızlandıracaktır.

5-OVERCLOK

Güvendiğiniz, profesyonel bir bilgisayar uzmanına giderek, Overclok yapmasını söyleyin, bu işlem riskli olsa da denenebilir .

4-BİLGİSAYARINIZIN İÇİNİ AÇIN

Laptopunuz ya da Masaüstünüzün içini açarak temizleyin, belki çalışmasını engelleyen toz gibi maddeler çalışmasına engel olabilir. Bu işlemin ardından hem bilgisayarınız daha az ısınacak ve hızlanacaktır.

3-PROGRAM KURUN

Yavaşlık sadece oyun oynadığınız zaman oluyorsa, oyunlara özel çalışan yavaşlatıcı programlar bilgisayarınıza kurun.

2-YENİDEN BAŞLAT

Belli bir saat’ten sonra bilgisayarınızın işlemcisi yorulmaya başlar, sizde çözüm olarak 4 saate bir bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz

1 –GEREKSİZ DOSYALARI TEMİZLE

Bilgisayarınızda bulunan bütün işe yaramaz dosyaları temizleyin. Silemediğiniz fotoğraflar sakladığınız videolar falan var ise, onları ayrı bir flash diskin içine koyarak, bilgisayarınızı daha hızlı getirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın