Beyaz Sirke İle Temizlik !

Kimyasal içerikleri bulunan temizlik malzemelerinin sağlığımıza ve çevremize verdiği zararları hepimiz biliyoruz. Çamaşır suyu, yağ çözücü, çamaşır yumuşatıcıları, bulaşık makinesinde kullanılan parlatıcılar çok etkili bir temizlik yapmamızı sağlıyorlar. Peki bu kadar etkili temizlik yapılmasını sağlayan deterjanların sağlığımıza verdikleri zararları nasıl önleyeceğiz ?

Elbette bütün bu ürünleri tamamen hayatımızdan çıkarma şansımız yok sadede kullanım miktarımızı en aza indirmek bizim elimizdedir. Daha ekolojik ürünler kullanarak sağlığımızı ve doğayı koruyabiliriz. Bulaşık makinelerinde kullandığımız parlatıcıların içerisinde bulunan  kimyasal maddelerden çok daha fazla etkileniyoruz. Bunu yapmak için bir de üstüne çok fazla ücretler ödüyoruz. Yapılan bir araştırmada bulaşık parlatıcı kullanılan makinelerde yıkanmış bulaşıklar üzerinde ciddi oran kimyevi madde bulunmuştur. Ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızın farkında mıyız ? Kullanmış olduğumuz deterjanların bir çoğu yerine ekolojik yöntem ile üretilen  beyaz sirke kullanarak hem sağlığımızı hem doğayı hemde bütçemizi korumuş oluruz.

Beyaz Sirke Neyden Yapılır

Beyaz sirkenin diğer bir adı sirke ruhudur. Şeker pancarının fermente edilmesiyle  yapılmaktadır. Üzüm sirkesinden çok çok farklıdır.Ülkemizde beyaz sirke çok fazla popüler değildir ilerleyen zamanlarda kullanıcı sayısı artıkça hak ettiği değeri görecektir .Beyaz sirkeyi püskürtmeli bir şişeye yarı yarıya sulandırarak yada tamamen beyaz sirke olarak ev temizliğinde aklınıza gelen her yerde kullanım olanağı sağlar.

Beyaz sirke ile ev temizliği

Beyaz sirkeyi kullanarak nerelerde ve nasıl kullanacağımızı maddeler halinde açıklamaya çalışalım ;

Duşa kabinlerde oluşan inatçı su lekelerini kolaylıkla yok eder  duşa kabin  pırıl pırıl parlar

Günlük tuvalet temizliğinizi beyaz sirke ile hijyenik bir şekilde yapabilirsiniz

Beyaz sirke çamaşır makinesinde nasıl kullanılır

Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne beyaz sirke koyarak makineyi boş halde 90 derecede çalıştırıp genel makine temizliğini yapabilirsiniz.

Cam silerken en büyük kolaylık beyaz sirke ile silmektir.

Buzdolabı temizliğinde dolapta oluşan kötü kokuları yok eder.

Beyaz sirke bulaşık makinesinde kullanılır mı

Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce kirli bulaşıkların üzerine beyaz sirke sıkıp makineyi çalıştırın .bulaşıklar tertemiz ve pırıl pırıl olacaktır. Ekstradan parlatıcı kullanmaya gerek yoktur.

Mutfak dolaplarının temizliğin de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Saf beyaz sirkenin kokusundan rahatsız olanlar için piyasada limonlu ve lavanta kokulu beyaz sirke satışı yapılmaktadır.Ayrıca bayaz sirke fiyatı oldukça uygundur.Sağlığımızı , doğayı ve bütçemizi koruyarak her alanda hijyenik temizlik için beyaz sirke tercihiniz olabilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir