Yalan Söyleyen İnsan Nasıl Anlaşılır ?

Ebeveynler genellikle çocuklarının kendilerine yalan söyleyip söylemediğini merak ederler. Eşinizin yalan söylediğinden de şüphelenebilirsiniz. Ancak genellikle, birisinin yalan söylediğini anlamak zordur.

Burada birinin yalan söylediğini anlama konusunda bazı ipuçları bulacaksınız. Kişi, bu davranışlardan birini ya da birkaçını sergiliyorsa, ondan şüphelenmeye başlayabilirsiniz

Yalan söyleme belirtileri

Vücut dilini inceleyerek yalan söyleme belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Örneğin konuşurken gözlerinize bakamıyorsa, yerinde duramıyorsa veya asabi ya da rahatsız görünüyorsa bunlar kişinin yalan söylediğine işaret edebilir. Yalana işaret eden diğer vücut dili örnekleriyse şunlardır: Ağza, boğaza ya da yüzün herhangi bir noktasına dokunmak, kulak ya da kafa kaşımak.

Yalan söyleyen erkek veya kadın nasıl anlaşılır

Kişinin anlattığı şeydeki tutarsızlıklara dikkat edin. Örneğin, zaman konusundaki tutarsızlıklar, detayları hatırlayamamak ya da detayları karıştırmak yalanın önemli işaretlerdir.Konuşulan kişinin sorulara ısrarla yanıt vermeyi reddetmesi önemli bir noktadır. Konuşmadaki aşırıya kaçan savunmacı bir tutum da kişinin bir şeyleri sakladığını gösterebilir.Konuştuğunuz kişinin sizi suçlayıcı bir tavrının olup olmadığına ve sizi yalancılıkla itham edip etmediğine dikkat edin. Bu, konuştuğunuz kişinin kendi yalancı tutumunu gösterir ve kendisini suçsuz göstermeye çabaladığını ve suçu size yüklemeye çalıştığına işaret eder.

Yalan konuşan insan nasıl anlaşılır

İçgüdülerinizi ve sezilerinizi dinleyin. Birinin yalan söylediğinden emin değilseniz hemen karar vermeyin. Bu fikrinizi destekleyen kanıtlar bulmaya çalışın.Konuştuğunuz kişiye direk olarak size yalan söyleyip söylemediğini sorun. Birçok kişi sonunda baskıya dayanamayarak dürüst olmayı seçer ve yalan söylediğini itiraf eder.Konuştuğunuz kişinin neden yalan söylediğini anlamaya çalışın ve empati kurun. Sizi incitmek mi istemiyor? Ya da sizi üzmekten veya kızdırmaktan mı çekiniyor?

Kişinin size yalan söylemesindeki payınızı düşünün. Etrafınızdakilere, doğruları duyarak üzülmektense yalanları duymayı tercih eden bir kişi olduğunuzu mu hissettiriyorsunuz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir