Doğuma Giderken Çantada Olması Gerekenler

Zaman daralıyor artık iyiden iyiye doğum çantası hazırlamak evresine geçiş yapabiliriz. Bunun için daha önceden çanta hazırlamış arkadaşım Merve’den destek alacağım. Öncelikli soru olarak doğum çantası ne zaman hazırlanmalı cevabını verelim. Her ne kadar 35. Haftadan itibaren hazırlanmalı dense bile ben dayanamayıp 30. Haftanın sonunda doğum çantasını hazırlamaya başladım.

Çantayı hazırlarken  bir profesyonelin görüşünü almada ve doğum yapacağınız hastanenin desteğini almanızı da tavsiye ediyorum. Tabi ki koyacağınız eşyalar arasında mevsim faktörünü de göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir. Gereksiz eşyalar hem çantayı ağırlaştıracak hem de aradığınız zaman bulmanızı zorlaştıracaktır. Bu iş için özel çantalar satılıyor mu bilmiyorum ama ben üç bölmeli bir valiz kullanacağım. Tek parçada taşımanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bu bölmelerde bebek için, anne için ve diğer eşyalar olmak üzere üç farklı bölüm olmasını istiyorum. Gelelim doğum çantasında bulunan şeyler kısmına…

Doğum çantası listesi

Doğum çantasında bebek için hazırlananlar kısmına bebek için iki adet bady ve iki adet çorap koyarak başladım. Bunun yanında yine iki yada üç adet tulum koymayı planlıyorum. Merve’nin telkinleri sonrasında mendil, şapka ve pijama altının yanı sıra iki adet eldivende ekledim. Sadece doğum çantası için bebekler adına hazırlanmış takım kıyafetlerde varmış. İlerleyen zamanlarda bu parçalardan da destek alabiliriz.  Bir adet büyük bir adet küçük battaniyenin yanı sıra bir pakette bebek bezi ekledim. Havlu, çarşaf ve eşarpta koydum.  Bebek için saç fırçası ve küçük burun aspiratörlerinden aldım.

Anneye Doğum için hazırlanacak çanta

Doğum çantasında anne için bulundurulması gerekenler kısmına ise daha önceden hazırladığım şeyleri ekledim. Olmazsa olmazlarımdan bol bol ekledim. Kilot, atlet ve gecelikten mümkün olduğunca kaliteli ve az yer kaplayanlarından aldım. Doğum tarihim kış olacağı için kalın bir battaniye ve geceliğin yanı sıra bir adette pijama koydum. Bunların dışında emzirme sutyeni koymayı da unutmamak gerekiyor. Aynı bebekte olduğu gibi havlu ve göğüs pedi, kalkanı, emzirme sutyenide ekledim.  Şampuan ve sabunun yanı sıra kişisel temizlik ihtiyacını karşılayacak diş fırçası ve macunundan da pratik olanlardan koydum. Bunun dışında bol miktarda kağıt havlu ve hijyenik mendillerden aldım.

Doğum çantasında neler olmalı

Doğum Çantasında Olması Gerekenler listesinin üçüncü basamağında profesyonel fotoğraf makinesi ve cep telefonları için yedek şarj aletlerini koymayı planlıyorum. Herhangi bir sorun olması durumunda ne olur ne olmaz diye bir miktar para koymayı da unutmadım. Bunun dışında tablet yada e kitap okuyucu da almayı düşünüyorum.  Aynı zamanda bol miktarda çikolatanın da faydası olacağını düşünüyorum. Bunun dışında sizlerinde listeye eklenmesini istediğiniz bir şey varsa bana yardımcı olursanız mutlu olurum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir