WordPress Mi Kullanıyor Nasıl Öğrenilir ?

Ziyaret ettiğimiz sitelerin hangi altyapıyla oluşturulduklarını merak ettiğimiz olabiliyor. Bu gibi durumlarda bir sitenin WordPress olup olmadığını nasıl anlarsınız ? sorusuna cevap verecek birkaç teknik bulacaksınız. WordPress günümüzde site kurmak isteyenler için önemli bir site altyapısı özelliği göstermektedir. Hem sunduğu imkanlar ve fırsatlar hem de WordPress sitelerinin blog sitelerine oranla daha fazla popülerliğe ulaşması sayesinde WordPress gittikçe popülerleşiyor. Ayrıca diğer site altyapılarıyla bir karşılaştırma yapıldığı zaman WordPress’ in sunmuş olduğu arayüzün daha kaliteli ve şık durduğu gözlemlenebilir.

wordpress site öğrenme

Bir Sitenin WordPress Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

  1. Altyapısını öğrenmek istediğiniz sitenin admin paneline websitesi.com/wp-admin yazarak ulaşabiliyorsanız bu sitenin WordPress olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ama bazı sitelerde bu gizlenmiş olduğu için WordPress ile kurulmuş olmasına rağmen panel erişimine ulaşamayabilirsiniz.
  1. Altyapısını öğrenmek istediğiniz siteyi yazıp sonuna /wp-login.php ekleyip siteyi arattığınızda karşınıza kullanıcı veya admin girişi çıkıyorsa bu araştırmakta olduğunuz sitenin WordPress altyapısına sahip olduğunu gösterir.
  1. Sitenin sahip olduğu kaynak kodları da size o sitenin WordPress altyapılı olup olmadığını söyleyebilir. Bunu öğrenmek için yapmanız gerekenler araştırdığınız sitenin üzerine sağ tıklayarak sayfanın kaynağını görüntüle seçeneğini seçmek ve CTRL + F kısayoluyla “wordpress, wp” gibi anahtar kelimeleri aratarak bir sonuca ulaşıldığında bu durum araştırdığınız sitenin bir WordPress sitesi olduğunu göstermektedir.
  1. Eğer yukarıda saydığımız yöntemler size oldukça uğraştırıcı geliyorsa ve daha kısa bir yoldan bu işi halletmek istiyorsanız isitwp.com‘u ziyaret etmeniz gerekecektir. Bu site sayesinde istediğiniz sitenin WordPress olup olmadığını öğrenme şansına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken adresini verdiğimiz siteye girmek ve “enter domain name” yazan yere öğrenmek istediğiniz sitenin adresini yazıp aratarak WordPress altyapılı olup olmadığını öğrenmek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir