Cryptolocker Virüsü Temizleme Kesin Çözüm

Bilgisayarlar, artık teknoloji çağına girmemiz ile evimizde ki zorunlu ihtiyaçlar arasına girmiş bulunmakta. Bilgisayarlarımız her ne kadar harika sistemlere sahip olsa da kötü niyetli yazılım türleri onlara bulaşabilmekte. Bunlardan biri de mail yoluyla bize yollanan virüs türleri. Örneğin mail üzerinden TTNET e – faturanızı yolluyor. Siz faturanızı kontrol etmek amacı ile bu maile giriyorsunuz ve faturanızın yüksek geldiğini fark ediyorsunuz. Kötü niyetli hackerlar bu yolla sizi aynı mailin içinde ki başka bir linke yönlendiriyor ve tıkladığınız linkten zip uzantılı bir dosya iniyor. Dosyayı açtığınız an bütün resimler, Word dosyalarınız artık açılmıyor ve SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor. Bu dosyaya tıkladığınız an bilgisayarınızda ki bütün programları şifreleyen “cryptolocker” virüsü bilgisayarınıza bulaşıyor. Cryptolocker virüsü ise bilgisayarınızdan şu şekilde temizlenir:

Cryptolocker nasıl kaldırılır

Cryptolocker virüsünü temizlemek için iki aşamalı işlemler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Önce virüsü bilgisayarınıza bulaştıran program veya sistemi temizliyorsunuz. Daha sonra da şifreli olan tüm dosyaların şifresini çözüyorsunuz. Şu an için bilgisayar uzmanları tarafından bulunan en etki ve geçerli yol budur.

cryptolocker virüsü temizleme

Birinci adımda bilgisayarınızı detaylı bir virüs taramasından geçirin. Norton Power Eraser programı ile bilgisayarınızı taratmanız işinizi görecektir. Hemen ardından Dr.Web Curelt ile bilgisayarınızı tekrar taratın. Daha sonra tekrar bilgisayarınız Malwarebytes programı ile taratarak virüs kalmadığından emin olun.

Cryptolocker şifreli dosyaları açma

Şimdi uygulayacağınız aşama ise şifreleri çözmektir. Cryptolocker şifreleme yöntemi  AES-256 tarzı yazılım türleridir. Bu bir şifreleme algoritmasıdır ve AES-256 kullanılarak şifrelenen programlar “KEY” kullanılmadan açılamaz.

Cryptolocker ile şifrelenmiş dosyaları kurtarma

KEY edinmek için FoxIt ve FireEye sitelerinden temin edebilirsiniz. Bu sitelerde karşınıza çıkan formları doldurun ve e – mail adresinizi yazarak gelen maili açın. Choose file dosyasını açarak .encrypted uzantılı şifreli dosyayı seçiniz. reCaptcha ekranında resimde gördüğünüz karakterleri “Metin Yazın” yazan kutuya yazınız. Ondan sonra virüs temizleme işlemi başarı ile gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın