Windows 10 Yavaş Kapanıyor [Çözümü]

Windows İşletim sisteminin bugüne kadar çıkarmış olduğu tüm sürümlerde genellikle bilgisayarı kapatmak için başlat menüsünden güç ve kapat bölümünden kapatma işlemi uygulanır. Bilgisayarı kapatmak için sadece başlat menüsünden yardım almak gerekmiyor. Özellikle de hızlı bir şekilde Windows 10 işletim sisteminin kapatmak isteyenler için başka yöntemler de bulunuyor.

Güç Düğmesini Ayarlama

Bilgisayarı kapatmak isteyenler için sadece güç düğmesine basarak kapatma işlemi de bulunuyor. Bunun için ilk önce başlat menüsünü açarak arama çubuğuna güç seçenekleri yazıyoruz. Listeden gelen sonuca göre güç düğmelerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayarak o bölümü açıyoruz. Bu ekran üzerinden güç düğmesine bastığımda seçeneğini kapat olarak seçiyoruz. Son işlem olarak da değişiklikleri kaydet diyerek yapılan tüm ayarları kaydediyoruz. Bu işlem sonucunda güç düğmesine basıldığı zaman bilgisayar kapanacaktır.

Kendi Kapatma Kısayolu

Eğer bilgisayar üzerinde yer alan güç düğmesi ulaşılamayacak bir durumda ise bunun yerine bilgisayarın masaüstünde bir kapatma kısayolu eklenebiliyor. Bu kısayolu eklemek için ise masaüstünde herhangi bir boş yere sağ tıklayarak yeni > kısayol adımlarına gidiliyor. Ekrana gelen bölümden de boş kutuya %windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0 şu komutu ekliyoruz. Bu komut ilgili yere yapıştırıldıktan sonra da ileri tuşuna basarak sonraki sayfada da bir isim yazıyoruz. Ve son butonuna tıklayarak masaüstünde kısayolumuzu oluşturuyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir