Kredi Kartımı Geç Ödersem Ne Olur ?

Günümüzde en büyük ihtiyaçlardan biri kredi kartlarıdır. Hayatı kolaylaştırmasının yanında, amacı dışında kullanıldığı takdirde insanların başına büyük dertler açabilmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde kredi kartı borçlarıyla boğuşan çok sayıda insan vardır. Kredi kartı yalnızca gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Kartla alışverişte ipin ucu kaçarsa borcu ödemek bir hayli zorlaşır. Sonrasında can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Kredi kartı ödemeleriniz gecikince karşılaşabileceğiniz can sıkıcı durumlar nelerdir? Pek çok sorunla karşı karşıya kalmak mümkün. Bu nedenle önlemi en başından almakta fayda var.

Kredi kartı ödemeleriniz gecikince karşılaşabileceğiniz can sıkıcı durumlar nelerdir? Hukuki süreç başlar, en kötü ihtimalle haciz ve hapis şoku yaşanır. Can sıkıcı durumlar bu konuda çok fazladır. Banka şubelerinden konuyla ilgili derinlemesine bilgi almakta fayda var.

Asgari Tutarın Ödenmemesi

Asgari tutarını ödeyen müşteriler, bankalar için en karlı müşterilerdir. Borcun tamamı ödenmediği için bankalar faiz almaya devam eder. Asgari tutarın ödenmesi, müşterilere faiz dışında zorluk çıkarmamaktadır. Ancak eğer bu tutar ödenmez ise söz konusu faiz daha fazla miktarda alınacağından, borç hızlı şekilde katlanacaktır. Borç, üst üste üç dönem ödenmez ise kart iptal edilmektedir.

Toplam Borcun Ödenmemesi

Minimum borç ve toplam borç ödenmediği zaman, ana borç üzerinden yüksek faiz işleme konulmaktadır. İlerleyen süreçte banka, müşterisine uyarı mektubu göndermektedir. Gönderilen mektupta borca dair detaylı bilgiler bulunmaktadır. Uyarı mektubunun gelmesinin ardından, aylık işleyen faiz günlük olarak işlemeye devam etmektedir. Borç ödenmediği takdirde kart kullanıma kapatılarak, nakit ve avans işlemleri engellenmektedir.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda faizin yanı sıra başka olumsuz durumlar müşterileri beklemektedir;

  • Kredi Notu Düşer; Bankaların müşterileri tanıması açısından kimlik kartı işlevi gören kredi notu düşmektedir. Bu durum ilerleyen süreçte ekonomik adımlarda kullanıcıları zora sokmaktadır. İşin ucu bankalardan kredi alamamaya kadar gitmektedir.
  • Kanuni Takip Başlar; Borcun gecikmesi durumunda 90. günün ardından kanuni takip başlatılmaktadır.
  • Avukat Süreci Başlar; Bankalar borcu müşteriden tahsil edebilmek adına dosyaları avukata gönderir. Avukatlar ise icra yolu ile borcu tahsil etme yoluna gitmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir