Vitiligo Kimlerde Görülür Bulaşıcı mıdır

Hastalık hastası biri değilim. Yaz aylarından bu yana (Aralık – Ocak) sol kolumda birkaç beyaz nokta görmeye başladım. Başlangıçta ufak yaraların esmer kolumda beyaz bir şekilde yeni dokuyla ortaya çıktığını düşünüyordum. Daha sonra eşim daha büyük bir parçanın dirseğimde de olduğunu söylediğinde kafam karışmaya başladı.

Türlü türlü ertelemeler sonucunda geçen hafta dermatolojiden randevumu alıp doktorumun yanına gittim. Aslında benim asıl kafama takılan sorun ayaklarımda oluşan kaşıntılardı. Gitmişken kolumdaki beyaz lekeleri de doktoruma göstermeyi düşünüyordum.

Eyvah Vitiligo Oldum !

Evet, doktorum vitiligo olabilirsin dediğinde ilk olarak gözümün önüne Michael Jackson geldi. Hatırlarsanız kendisi de ölmeden bir süre önce bu cilt rahatsızlığına yakalanmış ve yüzünün büyük bir bölümünü beyaz lekeler kaplamıştı.

Ne yalan söyleyeyim her ne kadar hastalık hastası olmadığımı söylesem de ilk olarak yüzümde giderek büyüyen beyaz lekeler oluşmaya başlamıştı. Neyse ki bu düşüncelerin arasından beni doktorum çekti aldı. Onun söylediğine göre “evet vitiligoya benziyor. Ama korkacak bir şey yok dedi” Doktoruma vitiligo hakkında oldukça fazla soru sordum. Bunları yavaş yavaş sizinle paylaşacağım.

Vitiligo Nasıl Anlaşılır

Vitiligo hastalığının sizde olup olmadığını anlamak için o bölgeden parça alınması gerekiyormuş. “Laboratuardan gelecek sonuca göre net bir şey söyleyebiliriz” dedi doktorum. Ama şimdilik bende böylesi bir duruma gerek görmedi. O sebepten krem ile tedaviye devam edeceğimizi söyledi. Anladığım kadarıyla büyüme hızına göre ve dönemlerine göre farklı tedaviler uygulanan bu rahatsızlık ile mücadele için kurulmuş pek çok merkezinde olduğu söyleniyor.

Vitiligo Genetik mi

Halk arasında Ala adıyla bilinen bu rahatsızlığın bazı bölgelerde babadan oğluna geçtiği söyleniyormuş. Aynı şekilde yazımın başında da örnek verdiğim gibi Michael Jackson’da ortaya çıkan bu hastalığında babasında olmasından dolayı genetik olarak ortaya çıktığı söylense de henüz genetik faktörlere bağlanacak bir sonuç ortaya çıkartılamamış.

Bu da vitiligo genetik bir rahatsızlık mı yoksa kendiliğinden mi ortaya çıkıyor sorusunun cevabını bir süre daha veremeyeceğimiz anlamına geliyor. Her ne kadar aile faktörünün önemli olduğu düşünülse de yüzde yüz aile faktörü etkilidir demekte oldukça zor olacağa benziyor.

Vitiligo Hastalarının Yorumları

Haliyle vitiligo konusundan bahsedince genel yorumlara değinmeden üstünkörü geçmenin de son derece yanlış olacağını söyleyebilirsiniz. Bir haftadır biraz korkup biraz bilgi toplamaya çalıştığım bu rahatsızlık hakkında yapılan yorumları parça parça sizlerle paylaşacağım. Eğer sizin de vitiligo hakkında söylemek istediğiniz bir şey varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin

Vitiligo Stres İlişkisi

Hastalık mı yoksa rahatsızlık mı sorularından daha çok ikileme düşüren bir diğer konu başlığı da vitiligonun stres ile doğrudan ilişki içerisinde olduğudur. Çoğunlukla el, kol, bacak ve yüz bölgelerinde ortaya çıkan bu rahatsızlık vücudun her bölgesinde de kendini gösterebiliyor.

Krem Tedavisi ve Işın Tedavisi

Vitiligoyu ortadan kaldırmak için ilerleme durumuna göre krem ve ışın tedavisi gibi çeşitli tedavilerden faydalanılıyormuş. Çok samimi olduğum bir arkadaşımın kız kardeşinin yüzünde oluşmaya başlayan bu rahatsızlıktan ışın tedavisi ile neredeyse tamamen kurtulduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında tedavi de ilerleme ve başaranında son derece memnun edici olduğunu söyleyenlerde var.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir