Tofu Nedir, Nasıl Üretilir, Tadı Nasıldır ?

Bugün bir süredir araştırdığım Tofu konusunu masaya yatıracağım. İlk olarak yurt dışından gelen bir arkadaşımdan duymuştum Tofuyu zaman içerisinde ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayacağını düşünüyordum. Zira tam beklediğim gibi Tofu önce marketlerde satılmaya başlandı. Kısa süre içerisinde gündüz programlarında görmeye başladık ve şimdi internette ciddi anlamda araştırma yapıldığını görüyoruz.

Tofu Nedir 

Öncelikle bu yıllarda daha çok adını duymaya başlayacağız. Hem satış bakımından hem de faydaları bakımından herkesin bilgi sahibi olacağı bir ürün olarak karşımıza çıkacaktır. Bu konudan emin olabilirsiniz. Ama genel olarak tofu nedir konusuna değinecek olursak soya fasulyesinden üretilen bir üründür. Endüstriyel bir ürün olmadığını biliyorum çünkü ben uzun zaman önce varlığından haberdar olmuştum. (yanlış hatırlamıyorsam bir romanda)

Tofu Nasıl Bulundu

Bu konuda hem yerli internet sitelerinden hem de yabancı kaynaklarda pek çok efsanenin dolaştığını söyleyebilirim. Hali hazırda yıllardır kullanılıyor olması da bu ürünün nasıl bulunduğu konusunda çeşitli yorumların ve yalanların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tofu nasıl bulundu konusunda net bir bilgi bulunmasa bile en azından Uzakdoğu mutfağında varlığını uzun süredir devam ettirdiğini ve soya fasulyesinden üretildiğini biliyoruz.

Tofu Nedir, Nasıl Üretilir, Tadı Nasıldır

Tofu Üretimi Hakkında Bilgi, Tofu Nasıl Yapılır

Soya fasulyesi üzerinde yapılan bir takım işlemler neticesinde Tofu üretilir. Su ile karıştırılan ve basınç ile sıkıştırılan fasulyelerin sütünün alınması ve bu sütün bir takım işlemler neticesinde sıkıştırılarak ortaya çıkarılan bu ürün yıllardır sıklıkla kullanılan ve Uzakdoğu mutfağında kendine yer bulmayı başarmış bir üründür. Damak tadımız da çok fazla yeri olmasa da son dönemlerde zayıflama ürünleri arasında popülerliği arttığı için kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmiştir.

Tofunun Tadı Nasıl

Ben tattım, kısaca hiçbir şeye benzemediğini ve bir tadının olmadığını söyleyebilirim. Bu bakımdan tofunun tadı şuna benzer yada buna benzer gibi bir cümle kuramayacağım. Ama zaten bu maddenin özelliği de tam olarak burada yatıyor. Nerede kullanmak istiyorsanız o malzemeyi içine emerek tadını değiştirebiliyorsunuz. Bir nevi tarifinizin başrol konuğu olarak karşımıza çıkıyor.

tofu nedir

Tofunun Tadı Neye Benziyor

Çorbada kullandığınız zaman (ama çok yoğun olmadan) oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar tofulu yemek tarifleri hakkında ülkemizde çok fazla internette bilgi yer almasa da kısa süre içerisinde tofunun tadı hakkında oldukça detaylı bilgilere de ulaşabileceğimizi söyleyebilirim. Farklı farklı tofu türlerini istenilen kıvama göre hazırlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Neredeyse hiç yağ içermiyor olması da bu mucizevi gıda maddesini benzer ürünlerden ayırmada kullanılıyor.

Tofu Çeşitleri Nelerdir

Birden fazla çeşidi olmasına rağmen, yoğunluğuna bağlı olarak kullanılmaktadır. Sürülebilir kıvamdan sertleşerek kullanım alanına göre değişiklik gösterebilir. Öyle ki çorbalarınıza katabileceğiniz bir ürün sahibi olmanız yada beyaz peynir yoğunluğunda kullanıyor olmanız nedeniyle farklı farklı seçeneklerini de göz önüne alabilirsiniz. Bunun için şimdilik çok fazla yemek tarifine yer verilmiyor olsa bile yakın bir gelecekte tamamen hayatımızın içinde yer edeceğini görebiliyoruz.

Tofu Bozulur Mu

Bozulduğu zaman pis bir koku yaydığını söyleyebiliriz. Bu sebepten mümkün olduğunca kullanmadığınız zamanlarda buzdolabınızdan çıkarmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü kısa süre içerisinde bozulmaya başlıyor ve henüz tam olarak kullanılmadığı için tadına alışmanın da zor olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse hiç yağ içermeyen bu mucizevi gıda maddesini  Uzakdoğu ülkelerinden alarak ülkemize getirerek kilo verme sorunu ile baş etmenin de mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer soya fasulyesine alerjiniz bulunuyorsa Tofu kullanmamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bizimle kalın ve farklı Tofulu tariflerimizi takip edin. Aynı zamanda sizin de tarifleriniz varsa bunları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın