Geçmeyen Bogaz Agrısı Sebepleri ve Tedavisi

Özellikle zorlu geçen kış mevsiminde insanlar, soğuk havanın etkisiyle birlikte giderek gribe daha yaklaşmaya başlamaktadırlar. Özellikle çoğu insanda meydana gelen boğaz ağrıları insanları günlük hayatta giderek zorlamaktadır. Antibiyotik ya da haplar, şuruplar yanı sıra doğadan yararlanmak bu bakımdan da faydalı olacaktır.Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı için öncelikle bilinmesi gereken şey bolca dinlenilmesi gerektiğidir. Çok fazla bedeni yormadan, yavaş yapılan hareketler, her daim yatılmasa da günün belirli kısımlarını yatar durumda geçirmek en başta bilinmesi gereken hallerdendir. Bunun peşi sıra gelen madde ise bol sıvı tüketimidir. Sıvılar, bünyemiz için bildiğimizden çok daha fazla önemlidir.

Boğaz ağrısına bitkisel olarak ne iyi gelir

Özellikle su içmek, insan vücudu açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu hastalık dönemi, bol sıvı tüketimiyle desteklendiği zaman daha rahatlatıcı olacaktır. Adaçayı (hamileler içmemelidir), yeşil çay, papatya çayı, rezene çayı ve çeşitli bitki çayları çok sıcak olmamak şartıyla içildiği takdirde kişiyi rahatlatacaktır.

Geçmeyen Bogaz Agrısı Sebepleri ve Tedavisi

Boğaz ağrısı ilaçları

Peki, Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna bir diğer cevap olarak rahatlatıcı yiyecekler yenilmelidir diyebiliriz. Çok sıcak ve çok soğuktan uzak durulmalıdır. Acı, ekşi ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması temel durumlardan biridir. Tuzlu su ile yapılan gargara boğazı yumuşatacak ve dinlendirecektir. Eczanelerde kolaylıkla bulunabilecek pastil belirli aralıklarla tüketildiği takdirde boğazın giderek ferahlamasına sebep olacaktır. Bu da kişiyi rahatlatan bir diğer önemli unsudur.

Boğaz ağrısına acısına ne iyi gelir

İçinde bulunduğunuz havayı, temizleyin. Gerek kısa süreli cam açımı, gerek buhar cihazları ile odanızı havalandırın. Boğazı tahriş eden temizlik ürünleri ya da sigara dumanından uzak durulması ferahlatıcıdır. Özellikle grip ve boğaz ağrılarında kullanılan bal ve limon ikilisinin başucundan eksik edilmemesi gerekmektedir. Bu iki mucizeyi karıştırarak aralıklı zamanlarda tüketmek, boğazı yumuşattığı gibi acıyı da dindirecektir. Bu karışımdan sonra ılık su içilmelidir.

Ses kısıklığı boğaz ağrısı ateş

Bunun haricinde konuşurken çok yorulmamanız, ses tellerinizi dinlendirmeniz bu ağrının daha uzun sürmemesi açısından önemlidir. Hastalık döneminde kendi kullandığınız eşyaları, başkalarının da kullanmamasına dikkat ettiğiniz takdirde hastalığın yayılma olasılığı da azalacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir