Süt Tozu Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Kullanılır?

Süt tozu son zamanlarda çok sık konuşulan bir konu haline geldi. Öncelikle bu ürünün nasıl üretildiği ve ne gibi katkı maddeleri olduğuna dair devamlı olarak farklı haberler okuyup durduk. Dilerseniz süt tozu nasıl üretilir ona göz atalım. İlk olarak sütün taşınması, saklanması, depolanması gibi konu başlıklarında ortaya çıkan sorunları gidermek için sütün mümkün olduğunca sıvı kısmının uçurulması ile elde edilen toza süt tozu diyoruz.

Süt Tozu Nasıl Kullanılır

Süte ihtiyaç duyulan zamanlarda, taşınması, saklanması ve depolanması zor olduğunda süt tozundan yardım alınabilir. Süt tozu tamamen sütten üretilen katkısız bir ürün olduğu için sütün besleyici özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır. O sebepten yardım kuruluşları, sütün ulaştırılmasının zor olduğu yerlere süt tozu yardımı yapılmasını önermektedirler.

Süt tozu su ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu konuda sizin aklınızda bulunan en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de kahve kreması ile süt tozunun aynı olup olmadığıdır. Kahveler için üretilen kıvam yumuşatma özelliğine sahip kahve kremasını kesinlikle süt tozu ile karıştırmamak gerekmektedir.

Süt Tozu Nasıl Yapılıyor

Süt tozu, sütün içeriğinde bulunan besleyici maddelere zarar verilmeden sütün içerisinde sıvının buharlaştırılması ile üretilen toz halidir. Biraz önce değindiğimiz gibi bazı kahve kremalarına süt tozu ismi verilmiş ve aynı ürünmüş gibi anlamamız istenmiştir. Oysa ki süt tozu ile kahve kreması aynı değildir.

Yapılışında çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Kullanılan sütün kalitesine göre üç farklı yöntemle süt tozu yapılabilir. Az yağlı, yağlı ve normal yağlı sütten farklı süt tozları üretilebilir.

Süt Tozu Nasıl Kullanılır

Süt tozunun kullanım alanı çok gelişmiştir. Yardım kuruluşlarından tutunda bebek mamalarına kadar pek çok farklı alanda süt tozundan yardım alınabilir. Bir de sıvı miktarını artırmadan süt tadını verdiği için pasta ve böreklerde de yoğun olarak tercih edilebilir. Süt tozu kullanımı için öncelikle nasıl bir sütten üretildiğine göz atmak gerekmektedir. Çoğunlukla 1 e 9 oranında karıştırılması önerilse bile alınan süt tozu markasına ve ürüne göre de farklı karışım oranı tercih edilebilir.

Bunun dışında süt tozu kullanım alanları zaman içerisinde daha da değişiklik gösterebilir. Kahve kreması ile aynı anlama gelmese de yine de kahvelerde de süt tozundan yardım alınabilmektedir.

Süt Tozu Nereden Alınır

Süt tozu pek çok zincir markette satışı yapılan bir üründür. Bunun dışında internet üzerinden de rahatlıkla süt tozu satın alabilirsiniz. Süt konusunda üretim yapan hemen hemen tüm markaların süt tozu üretimi de bulunmaktadır. Bunun için internet üzerinde kısa bir araştırma yapabilir yada marketinize göz atabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir