Sığır Jelatini Nedir

Son zamanlarda çok sık konuşulan bir konu haline geldi sığır jelatini, özellikle sığırdan veya domuzdan yapıldığı konusunda çok fazla yorum yapılınca bizde bu işi ustasına sorduk sizin için… Jelatinin çoğunlukla domuzdan elde edildiğine inanılmaktadır. Oysa ki bu yazımızda inceleyeceğimiz sığır jelatini, kanatlı hayvanlardan elde edilen jelatin veya balıktan elde edilen jelatinler de bulunmaktadır.

Sığır Jelatini Nasıl Kullanılır

Öncelikle jelatinin tamamen hayvansal kaynaklı olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Memeli hayvanların vücudunda bulunan kollajen proteine verilen bir isimdir. Bu sayede sığırın yada diğer hayvan türlerinin deri ve kemiklerinde bulunan bu protein maddesini karıştırarak jelatin elde edildiğini söyleyebiliriz. Bu sayede jelleşme sağlanır ve kıvam artar.

Peki başta sorulan soruya geri dönecek olursak sığır jelatini ne işe yarar? Sığır jelatini içerisine katılan maddenin daha kıvamlı olmasını sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kıvam artırıcı bulunuyor olmasına rağmen sığır jelatini dışında doğal ve kullanımı yaygın olan bir ürün olmadığını söylemek gerekiyor.

Sığır Jelatini Nasıl Üretilir

Sığır jelatininin üretimini yurtdışında daha çok yapılmaktadır. Özellikle helal kesim olmayan hayvanlardan elde edilen jelatin konusunda ciddi bir ikilem bulunmaktadır. Sığır jelatininin nasıl üretildiğini biraz önce açıklamaya çalıştık. Hayvanların deri ve kemiklerinde bulunan bu protein sayesinde ciddi miktarda kıvam artırıcı özellik oluşturulmaktadır. Bu da ürünlerin daha yüksek kıvamlı olmasını sağlar.

Sığır Jelatini Faydaları

Kolay şekil alıyor olması ve daha uygun fiyatlı üretilmesi sığır jelatininin en çok üretilme sebepleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar bitkisel jelatin çalışmalarının çok ciddi anlamda mesafe kat ettiği düşünülse de sığır jelatinin çok daha ön planda olduğunu söylemekte fayda var. Bunun dışında temin edilmesinin de daha kolay olduğunu belirtmek gerekiyor. Sığır jelatini ciddi anlamda tüm dünyada kullanılan bir ürün olmasına rağmen çoğunlukla sığır jelatinidir ibaresi yer almamaktadır. Pek çok pakette sığır jelatini yerine yenilebilir jelatin yazıyor yada işin helal haram kısmını da ayrıca incelemekte fayda var tabi ki…

Sığır Jelatini Helal mi

Sığır etinden üretilmiş her et ve et ürünü helal olmayabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu onun hangi ülkeden getirildiğini tespit etmekte yada helal kesim belgesine sahip olup olmadığını bilmek gerekmektedir. Buradan yorum yapmak yanlış olacaktır. Sorularınız varsa cevaplamaktan memnun oluruz herkese iyi günler…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir