Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Solucan gübresi bitkilere çok yararlıdır ve organik doğal gübredir. Solucan gübresi nasıl üretilir diyorsanız bunun için birçok yöntem vardır. İlk olarak çiçek saksısında yetiştirme yöntemini öneriyoruz. Evinizin her bir köşesine koyduğunuz saksılara ekeceğiniz solucanlar sayesinde çok kısa zamanda büyük bir üretim yapacaksınız.

Herhangi bir çiçek saksısı içine taze bol miktarda toprak koyulmalı ve ardından solucan yumurtalarını içlerine yerleştirmelisiniz. İşlemi tamamladıktan sonra toprağa su atın ve üzerine mısır unu serpiştirin ve ekstradan arpada atabilirsiniz. Ara ara suyunu verin ve göreceksiniz ki 3 ay içinde solucanlar 50 kat artacaktır.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan gübresi üretimi

Diğer bir yöntem ise sebze tutacağıdır. Sebze tutacağının altında delik olması gerekmektedir. Toprağı aynı şekil bu tutacağa koyacak ve solucanların artışını izleyeceksiniz eğer sayıları 40 civarı ise atık solucanları başka bir yere aktarmak gerekmektedir.

Solucan gübresi nasıl yapılır

Diğer bir yöntem ise büyük bir kazı yapın ve kazdığınız yerin dibini solucanlar çıkmayacak ve başka bir yere geçemeyecek şekilde naylon poşetlerle kapatın ve ardından yarısına kadar taze toprak atın. Toprağın yarısından sonra solucanları koyun ve üstüne temelli toprakla kapatın. Düzenli sulayın ve 5 ay geçtikten sonra toprağı açıp solucanları toplayabilirsiniz. Naylonu bir kaç kat yapmanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir