Araba Yokuşta Nasıl Kaldırılır ?

Araba sahibi olmak, ülkemizde ve dünyada temel bir ihtiyaç olmaya başladı. İhtiyaç olması sebebiyle de araba satın almak kolay hale geldi. Firmalar uygun ödeme seçenekleri ile insanları araç sahibi yapıyorlar.

Araç sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak sürücü sayısı da artmaktadır. Bu durum trafikteki yoğunlukla kendini net bir şekilde göstermektedir. Ancak her sürücü aynı kabiliyetlere maalesef sahip değildir. Trafikte çok fazla acemi şoför bulunmakta olup, kazalara sebep olunmaktadır. Özellikle bayan şoförlerin trafikte çok zorlandığı konular vardır ki bunun başında, yokuşta kalan arabanın nasıl kaldırılacağı konusudur. Peki, araba yokuşta nasıl kaldırılır?

Araba Yokuşta Nasıl Kaldırılır

Yokuşta araba kaldırmak

Arabayı yokuşta kaldırmak için, eğer araba manuel vites ise, biraz teferruatlı bir konudur. Öncelikle arabanın el freni çekilir. El freni aracın geri kaymasını önler. Müteakiben araç birinci vitese getirilir ve ayak debriyajdan hafifçe kaldırılır.

Araba hafif bir öne hamle yaptığında, hızlı bir şekilde el freni indirilir ve yola devam edilir. Bu hareket pratik yaparak daha da geliştirilmeli ve seri hale getirilmelidir. Ayrıca, eğer araç otomatik vites ise, ayak frenden çekilir ve gaza basılarak yola devam edilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir