Site Açmak İçin Hosting Alırken Dikkat Edilecekler

Bu konuyu öncelikle olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya özen göstereceğim. Oldukça basit bir konudur, ancak bu işlere yeni başlamış olan arkadaşlar için farklı ve basit bir şekilde anlatmak istedim. Başlıca maddeler olarak hosting nedir ve hosting hizmeti alırken dikkat etmemiz gereken noktaları anlatacağım. Bunların başında hosting firmasının kalitesi, adı ve güvenliği en önemli maddelerdir. Bu maddeleri açıklayarak yazacağım.

Hosting Nedir ?

Hosting, kelimesi Türkçe kelime karşılığı ile Alan adı barındırma hizmeti demektir. Alan adı sitenizin ismi yani domaininiz oluyor. Bu siteyi ayakta tutmak ve internet ortamında göstermek ve yayınlamak için hostinge ihtiyacınız vardır. Hosting olmadan hiç bir site web ortamında yayınlanamaz. Hosting dediğimiz olay bu işin yapı taşıdır. Bir site ismi yani bir alan adı aldınız, bunu yayınlamak için bir hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Peki ücretsiz siteler, onlar nasıl yayınlanıyor diyen arkadaşlar, onlarda size o servisi sağlayanlar tarafından karşılanıyor.Hosting olayını kavradığımızı varsayarak hosting alımında dikkat etmemiz gereken bir çok nokta vardır. Eğer bunlara dikkat edilmez ise emek vererek büyüttüğümüz siteler, hosting aldığımız firmanın kalitesiz olması dolayısı ile çöpe gidebilir.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hosting alırken dikkat edeceğimiz hususları maddeler halinde yazarak açıklayacağım.

1- Hosting hizmetini almadan önce, açacağımız sitenin ne kadar boyut gerektirdiğini analiz etmemiz gerekir, eğer bir blog sitesi açacak ve yüksek bir hite sahip olmayacaksak, kaliteli firmaların yıllık elli liradan başlayan hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.

2- Alacağımız hostingin sınırlarını belirledikten sonra, bu sınırlara göre en iyi fiyatı veren hosting firmalarını, kalitelerine göre sıralayalım. Bunu kesinlikle atlamayın, kalite ve marka olması çok önemlidir.

3- Bir hosting firmasının kaliteli olduğunu nasıl anlayacağınız diyorsanız, o sitelerin Alexa Türkiye sıralamalarına bakabilirsiniz. Tabi bu birebir paralellik göstermez, firmaları iyi analiz etmeniz gerekir.

hositng alırken dikkat

4- Taşeron bir hosting firmasından alınan hostingler hiç bir işinize yaramaz, asla tam yetki vermezler, ilgilenmezler, durmadan sorun çıkar, siteleriniz kapanır, çöker, vs. vs. gibi bir çok sorunları karşılaşırsınız, buda doğal olarak sizleri çok yorar. Bunlarla uğraşmamak için paradan önce hizmeti ve kaliteli ilk sıralara koymuş firmaları bulmanız gerekmektedir.

5- Hosting kullanımı hakkında pek bilgisi olmayan arkadaşlar ise, kolay yönetim panelli bir hosting firmasından bu hizmeti alabilir, ancak yine kaliteli asla es geçmeyin.

6- Hosting firmalarını incelerken, o firmalar hakkında yazılan şikayetleri pek önemsemeyin derim, ancak yine de bir göz atın. Çünkü artık o şikayetleri yazanlar ne kadar objektif ve ne kadar doğruyu söylüyorlar bilmek güç olmuş durumda.

7- Türkiye’ de öne çıkan belli başlı hosting firmaları vardır, bu firmalar büyük isim yapmış sitelerin sponsorluğunu da üstlenirler. Bu konuda en başarılı on firma var dersek kesinlikle bunlardan birinden alınmalıdır, asla taşeron firmalardan alınmamalıdır.

8- Son olarak en önemli maddelerden biriside güvenliktir. Alacağınız hosting hizmeti ufak tefek hatta orta boyutlu hack saldırılarına karşı önlemlerini almış olmalıdır. Güvenlik konusu da dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

Kısacası, hosting hizmeti alacağımız firma bize gerçekten sağlam hizmet verebilecek durumda olmalıdır. Adı marka olmalıdır, bilinir olmalıdır. Müşteri desteği ve hizmeti iyi olmalıdır. Her hangi bir sorunla karşılaştığınızda destek sistemi iyi ve düzgün çalışıyor olmalıdır. Her hosting firmasında çok ufak tefek bağlantı sorunları olabilir, bunun dışında siteniz hep ulaşabilir ve yayında olmalıdır. Tekrar üstüne basa basa söylüyorum, hosting hizmeti alırken kaliteyi birinci sıraya koyun. Emekleriniz ziyan olmasın, kaliteli bir hosting alsanız bile yedekleme işlemini aksatmayın sitenizin yedeğini düzenli olarak alın, umarım faydalı bir makale olmuştur.

Yorum yapın