Sinekler Kışın Nasıl Yaşar

Çocukken çok merak ettiğim bir soruydu bu, bizim için çok önemli olmasa bile yazın bizi rahatsız etmeyi başaran sinekler kışın nereye gidiyor diye kendi kendime devamlı olarak sorardım. Başlarda onların göç ettiğini düşünsem bile biraz büyümeye başlayınca göç eden canlılar arasında olmadıklarını anlamıştım.

Sinekler Kışın Ölür Mü

Bu soruya çoğunlukla evet dersek yanlış olmayacaktır. Bazı talihli sinekler ise bu çerçevenin dışına çıkmayı başarır ve kendilerine bir yer bularak orada kış uykusuna yatar bu sayede sinekler kışın ne olur sorusunun net bir cevabını bulmakta mümkün olmaktadır. Kaybolmasalardı yani kış uykusuna yatmasalardı büyük ihtimalle sineklerin büyük bir çoğunluğunu kaybolur ve türlerinin devamını sağlayamazlardır.

kışın sinek

Sinekler Kışın Neden Kaybolur

Çünkü onlar yapı olarak yazın yaşamaya müsaittirler havalar soğumaya başladığı zaman ölmeye başlarlar. Bu sayede sorulması gereken asıl sorunun ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Yani sinekler kışın nereye giderler sorusunun çünkü bu bakımdan büyük bir eksikliğin ön plana çıkması mümkündür. Normal şartlar altında sağ kalmış birkaç adet sineğin bile neslini devam ettirmeyi başaracak kadar kaliteli üreme sağladığını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Evlerimizdeki Sinekler Kışın Nereye Gidiyor

Ölenleri saymazsak kalanların kendilerine sığınacak bir yer bularak çoğalmaya başladıklarını söyleyebiliriz. Bunların sağa kalan birkaç tanesinin altı aylık bir süreç içerisinde yüz milyonlarca yumurta bırakma ihtimalini göz önüne alırsak çok ciddi bir kayıp olmadığını belirtebiliriz. Bu bakımdan neslin devamı için sinek sayısının değil de mevsim değişikliğinin büyük önemi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Yorum yapın