Hayvanlar Nasıl İletişim Kurar

Hayvanların anlaşması ile insanların konuşmasını benzetmek yanlış olabilir. Bilinen bir gerçek vardır ki pek çok hayvan türü henüz bizim anlayamadığımız şekillerde birbirleri ile iletişim kurarlar. Bunu avlanma, kaçınma, çoğalma ve günlük yaşamda kullandığı çeşitli yerlerde görebiliyoruz.

Hayvanlar Nasıl Anlaşırlar

Sadece bizim alışık olduğumuz maymun, at, papağan benzeri hayvanlar için değil karınca gibi çok küçük hayvanlarında anlaşmak için bir takım yollar kullandıkları tespit edilmiştir. Bu durum biraz daha küçük çocukların doğar doğmaz sevinç ve üzüntü gibi duygularına benzetilebilir. Başka bir deyiş ile hayvanların hislerini ve beslenme ihtiyaçlarını ön plana çıkardıklarını ve türlerinin devamını sağlayabilmek için iletişime geçtiklerini söyleyebiliriz.

hayvanlar iletişim

Hayvanlar Nasıl Anlaşır

Hayvanların birbirleri ile anlaşmaları bir yana diğer hayvanlarla anlaşmaları da çoğu zaman zararsızlık ve tehdit mesajları ile olur. Bunun için yaşadıkları alana başka bir hayvan girdiğinde onu tehdit etmek için bir takım ses ve görüntülere ihtiyaç duyarken karşı tarafın üstünlüğüne saygı duyan diğer hayvanın da benzer bir takım mesajlar ilettiği tespit edilmiştir. Canlılığın devamı için yeryüzünde yaşayan her hayvanın buna benzer bir iletişim kurmak zorunda olduğunun da altı çizilmektedir.

Konuşan Hayvanlar Hakkında

İnsanlar tarafından eğitilen ve konuşturulan hayvanlarında buna benzer bir durum ile iletişim kurduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Sadece eğitilerek öğretilen kelimelerin yeni kelimelerle ilişkilendirilmesi de mümkün olmadığı için böyle bir durum son derece zordur. Ama hayvanların kendi kendilerine kelimeleri öğrenebilmelerine rağmen yeni kelimeler kurabilmek ve bunları cümle içinde kullanabilmeleri de mümkün değil gibi görünüyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın