Eski İnsanların Yaş Ortalaması

Geçmişten günümüze bakıldığı zaman eski insanlar hakkında çok farklı fikirler edinmemize neden olan pek çok yazı, masal ve hikaye ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Bu masal ve hikayelerin büyük bir çoğunluğu eski insanların daha çok yaşadığını ve ortalama yaşam süresinin daha uzun olduğunu söyleseler bile gerçeğin ne derece doğru olduğu da tartışılan bir gerçektir? Peki ama eski insanlar masallarda anlatıldığı gibi uzun ömür mü yaşarlardı?

Eski İnsanların Yaşam Süresi

Savaşlar, kıtlık ve hastalıklar gibi etmenler eski insanların yaşam süresini ciddi miktarda azaltmıştır. Pek çok araştırmada insanların eski zamanlarda daha az yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Masallarda anlatılanların aksine eski zamanlarda insanların daha az yaşadıkları da açıktır.

Eski İnsanların Yaş Ortalaması

Eski İnsanların Ömürleri

Bu konuda mantıklı bir cevap verebilmek için günümüz teknolojisine göz atmak gerekiyor. Hastalıklarla mücadeleye ve açlığın boyutuna bakıldığı zaman insan ömrünün yavaş yavaş uzamaya başladığını söylemekte yanlış olmayacaktır. Özellikle savaş dönemleri göz önüne alındığı zaman ortalama insan ömrünün yirmi otuz yaşa kadar düştüğü eski zamanlardan günümüze geçen süre içerisinde giderek artan bir yaş ortalamasının olduğu da reddedilmeyecek bir gerçek olarak ön plana çıkar.

Masallara ve hikayelere bakılacak olursa insanların binlerce yıl yaşamış olması ve bu konuda pek çok yeni kaynağın bulunması da bu sorunların gerçekliği hakkında soru işaretlerinin oluşmasına neden olabilir. Aslına bakılırsa eski insanların yaşamları hakkında çeşitli soru işaretleri olmasına karşın gerçek sanırım uzunca bir süre için ortaya çıkarılamayacağa benziyor. Biraz daha teknolojinin gelişmesi ve eski insanlar hakkında fikir sahibi olmamız için araştırmaların yapılıyor olması da bu konuda fikir edinmemizi sağlayabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir