Ses Kısıklığı İçin Ne Yapılmalı

Ses kısıklığına ne iyi gelir; ses kısıklığı genellikle, birçok sebepten meydana gelebilir, ses kısıklığı ile ilgili en çok görülen sebepler, grip olduktan sonra boğaz tahrişi ile sesin kısılması veya farenjit sonucu sadece boğazın tahriş olması ve bundan dolayı sesin kısılması. Ayrıca ses kısılması strese bağlı grip olmadan da kısılabilir. Çok soğuk ve sıcak tüketirseniz, alkol ile beraberinden sigara tüketirseniz bu ses kısıklığına direk etki eder.

Ayrıca ses kısıklığında genetik faktörler de rol alabilmekte, bazen ses tellerindeki nodüller sonucu ses kısıklığı yaşanabilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun sesimize iyi bakmak gerekir. Sesimiz bizlerin sosyal karakterimizin yansıması olduğundan önemsemek her zaman için yararımıza olacaktır.

Ses Kısıklığı İçin Ne Yapılmalı

Ses kısıklığına ne iyi gelir

Ses kısıklığının öncelikli olarak neden meydana geldiğini tespit edip ona göre müdahale etmemiz gerekir. Yüksek sesle konuşmak ve bağırmak gibi hareketlerden kesinlikle sakınmamız gerekir.

Ses kısıklığında yapılması gerekenler

-Düzenli Uyku Uyumak
-Bol su içmek (Ilık Su)
-Vitamini yüksek meyveler tüketmek (Eğer ağır tahriş durumu varsa portakal ve limon tüketilmemelidir)
-Az ve alçak sesli konuşmak
-Bol oksijenli ortamları tercih etmek,
-Çiğ yumurtayı, ılık süt ve bal ile tüketmek
-Sabahları rutin olarak da ılık süte limon sıkıp bal ile de içmeniz sesinizi açmaya yardımcı olacaktır,
-Sigaradan uzak durun, Sigara dumanı olan ortamlara girmeyin

Ses kısıklığı bitkisel tedavi

-Menekşe yağının sese iyi geldiği kanıtlanmıştır. Dilerseniz gargara yapabilirsiniz.
-Bol turp tüketerek de sesinizi açmanız mümkün olur, havuç da aynı etkiyi yaratır.

Bu uygulamalar ses kısıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yeterli olduğunu umuyoruz. Bunların yanında ses kısıklığı sadece sosyal anlamda değil sağlık anlamında da önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Birçok başka rahatsızlığın habercisi olabilir, bunlar kendimizin yapabileceği ufak müdahalelerdir. Bu konuda olumlu cevap alamazsak mutlaka bir doktora başvurmamız gerekir.

Bununla ilgili birçok konuda farklı tezler ortaya atılmıştır. Ses kısıklığı nodülden kaynaklanıyorsa cerrahi müdahale yapılması gerekir. Eğer hasta sigara ve alkol aktif olarak tüketiyorsa biyopsi yapılması uygun görülür. Bu nedenle sağlıklı yaşamak için sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir