Düğüne Hazırlık Aşamaları ve Yapılacaklar Listesi

Aslında evlilik hazırlıkları zor gibi algılanıyor, öyle de olabilir. Ama şunu düşünmek lazım asıl zor olan kısmı bence evleneceğiniz kişiyi bulmanız, onu evlenmeye ikna etmeniz ve bu kişiyi ailenize kabul ettirmeniz. Bu kadarını yapıp düğün hazırlıklarına başladıysanız bence hazırlıklar o kadar da zor gelmemeli. Şimdi düğün hazırlıkları listemize sırasıyla göz atalım.

Öncelikle nasıl bir düğün istiyorsunuz, kır düğünümü, yemekli düğün mü ya da kokteyl mi. Bu isteğinize uygun düğün mekanını tutmak yapacağınız ilk iş olmalı, bu işlemi 1 yıl öncesinde kararlaştırmanız gerekmekte çünkü istediğiniz yer istediğiniz zamanda boş olmayabilir. Böylelikle yere göre düğün tarihini de kararlaştırmış olursunuz.

Düğün tarihinize göre nikah için gün almalısınız. 1 yıl önceden bunu da halletmek mantıklı bir karar olacaktır.

Balayını nerede geçirmek istiyorsunuz öncelikle buna karar verip, düğün tarihine göre otel rezervasyonunuzu yapmanız gerekiyor, yine bu da 6 ay öncesinde halledilmeli. Yer sıkıntısı çekmek istemiyorsanız tabi.

Düğüne Hazırlık Aşamaları ve Yapılacaklar Listesi

Düğüne hazırlık aşamaları

Öncelikle düğün davetiyesi tasarımına karar vermeniz gerekiyor, daha sonra düğüne kaç kişi davet edeceğinize. Düğün tarihinize ve yerinize göre davetiyelerinizi de erkenden bastırmanızı tavsiye ederim. 1 ay önceden davetiyeler dağıtılmalı, çünkü aynı tarihlere denk gelen düğünler, nişan ya da farklı aktiviteler olabilir.

Fotoğraf çekimi gelinler için oldukça önemli bir ayrıntıdır. İstediğiniz bir fotoğrafçı varsa yine erkenden randevu almalısınız.

Alyansınız modeline karar verip, ölçülerinize göre yüzük siparişini önceden vermelisiniz.

Bayanlar için düğünlerde en önemli şey gelinliktir. Gelinlik modeline önceden karar verip, 6 ay önceden gelinlik provalarına başlanması gerekir. Çünkü gelinlik mağazaya girilip denenip alınan bir şey değil. Size özel dikileceği ya da size özel tadilat göreceği için son ana kesinlikle bırakılmamalı. Damatlık sonlara doğru alınabilir ama…

Nikah şekeri tasarımına karar verip, alacağınız yerle tarihini önceden görüşmeniz gerekir. Nikah şekerlerini erkenden temin etmek ise olumsuz olur, şekerler bayatlayabilir.

Düğünde çalınacak parçalara önceden karar vermeniz iyi olacaktır. Çünkü düğün yaklaştıkça bunlara ayıracak vaktiniz olmayacaktır. Düğünde çıkaracağınız sanatçı içinde önceden randevu almanız gerekecektir. En önemlisi ise ilk dans müziğinize karar vermeniz.

Düğün pastanıza önceden karar vermeniz ve hazırlatacağınız yere tarihini bildirmeniz gerekecektir. Düğün ikramları için de mekanla konuşulmalı.

Yine bayanlar için en önemli şey gelinlik ise bunu tamamlayan diğer şey ise saç ve makyajdır. Gelinin saçı ve makyajı istediği gibi olmazsa düğünde tüm hatalar gözüne batacaktır. Bu yüzden iyi bir kuaförden aylar öncesinden randevu alınmalıdır. Ayrıca istediğiniz modeli seçip 1 hafta öncesi model denenmelidir.Şimdiden mutluluklar…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir