Saçta Kepek Neden Olur, Kepeğe Ne İyi Gelir

Kaşıntıya ve psikolojik sorunlara da neden olan kepek, saç derisinin kendisini yenilme sonucu oluşur. Jöle gibi maddeler kepek oluşmasında oldukça etkin rol oynar.

Saçta Kepek Neden Olur ?

Deride oluşan derinin en dış yüzeylerine dökülen ölü hücrelere kepek denir. Dış etkenlere ve mevsimlere göre artış veya azalma gösterebilmektedir. Özelikle kılların olduğu bölgelerden dökülen kepeklerin oluşmaması için saç bakımını yapmak önemlidir. Kıl köklerinde ölen hücreler normalden daha hızlı bir şekilde dışarı atılırlar. Kepeğin oluşmasında en önemli sebep saçı kapatmak ve havanın saç derisine ulaşamamasıdır. Kısacası kepek saçın yeterince oksijen alamadığından buradaki hücreler ölmesi ve vücudumuz yeni hücrelerin çıkması için buradaki ölü deri hücrelerini dökmesidir. Kepek oluşmasında önemli diğer bir faktör ise uzun zaman içinde yıkanmayan yağlı saçlardır. Kepek hem içsel hem de dışsal nedenlerden dolayı olmaktadır.

kepeğe ne iyi gelir

Saçta Kepek Neden Oluşur ?

Yetersiz bakım, hormonsal bozukluklar, aşırı terleme, çeşitli sağlık sorunları ve yetersiz cilt bakımından kaynaklanmaktadır. Gerekli olan mineral ve vitamin eksikliğinden dolayıda kaynaklanabilir.

Kepek neden olur ?

Duygusallık, fazla şeker tüketimi, yağlı yiyecekler yemek, yorgunluk, stres ve havaların soğuk ve kuru olmasıdır. Ayrıca saçlar için kullanılan saç spreyleri, jöle, vaks gibi saça şekil verici kimyasallarda havanın saça girmesini engelleyerek kepeğe neden olabilirler.

Kepeğe karşı bitkisel çözüm

Çörek otundan elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesine ve kepeği azaltıcı özelliğine sahiptir.

50 gram kuru Venüs saçını 1 litre suda kaynattıktan sonra bal ilave edilir. Elde edilen karışımı saçlara sürmek ve yıkamak, saçların incelmesine ve kepeği azaltıcı etkisine sahiptir.

Kepeğe iyi gelen yiyecekler

Mısır

Yaprakları içerisindeki stroller reçine sayesinde kepeklenmeyi önleyici özelliğe sahiptir.

Soğan

3 baş soğan ince ince kıyılır ve 1 su bardağı ispirto içinde 7 gün bekletilir. Sonra bu karışımı süzerek 1 litre suya 5 damla damlatılarak saçlar bununla yıkanır.

Kepekli saçlar için ne yapılmalı

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, derin ve iyi bir uyku uyumak kişiyi zinde tuttuğu ve sağlıklı hücrelerin oluşmasına katkıda bulunduğu için kepeğin oluşumunu etkilediğini ortaya çıkarmıştır.

Saçlarınızı 1 hafta 3 veya 4 kez yıkamalısınız. Bu sayede saçınızdaki deri gözeneklerini açarak sağlıklı bir saç derisine ulaşırsınız ve saç derinizin uzun süreli yaşamasına ve canlı olmasını sağlarsınız. Bu sayede kepekten eser kalmaz.

Saçta Kepek Neden Olur,

Kepeğe karşı etkili şampuan

Yağlı saçlar, kepekli saçlar, ince saçlar ve zayıf saçlar için saç şeklinize göre şampuan seçmelisiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra kesinlilikle iyice durulamalısınız. Nedeni ise saçtan kalan şampuan köpükleri de kepeğe yol açabilmektedir.
Sürekli olarak şampuan veya kullandığınız saç sabununu değiştirmek kepeğe yol açar. Bunun nedeni ise saç derisi kullandığınız bir şampuana göre alışılmış farklılık gösterir. Farklı şampuan kullanıldıktan sonra saç derisi o şampuana göre alışılmışlık göstermek için kendisini yeniler. Kendisini yenilemek demek o saç derisini döker. Bu da kepeğe neden olur.

Kepek için maske

Gerekli olan malzemeler

1 er tatlığı kaşığı biberiye ve okaliptüs yağı

1 bardak su

1 kahve fincanı soya yağı

1 kaşık elma sirkesi
Hazırlanışı ve kullanılışı

Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra saç diplerine sürülür. Daha sonra naylona sarıp 3 saat bekledikten sonra şampuan ile yıkanır. Haftada 1 kere yapılan bu maskeyi 1 ay boyunca tekrarlarsanız kepeklerinizden kurtulmuş olursunuz.

İkinci maske tarifi

Gerekli olan malzemeler

10 veya 15 damla kekik esansı

Çeyrek kaşık tuz

3 – 4 damla limon

30 gram kadar badem yağı
Hazırlanışı ve kullanılışı

Limon suyunu veya sirkeyi 5 su bardağı kadar suya ilave ettikten sonra bu malzemeleri içine atın karıştırın. Saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra bu karışım ile durulayın.

Kepek nasıl geçer

Yazılan makalede de anlaşılacağı gibi kepeklerden kurtulma yollarını ve bitkisel tedavileri uygulamak kepek sorununuzu ortadan kaldırabilir.

Kepeğe karşı bitkisel çözüm

Toz haline getirilen 2 adet aspirini her seferinde saçınızı yıkarken kullandığınız şampuana ekleyin. Karışımı saçınızda 5 dakika beklettik den sonra normal şampuanınız ile yıkatın ve durulayın.

Saçlarınızı ıslattıktan sonra bir avuç kadar kabartma tozunu saç derinize iyice ovalayın ve birkaç dakika sonra durulayın. Bu işlem sırasında sakın şampuan kullanmayın. Bu yöntemi 1 hafta uyguladıktan sonra saç deriniz normal hale gelerek kepek oluşmasını engeller.

Saçınızı düzenli olarak yıkadıktan sonra ağız gargaraları ile durulayın. Sonrasında saçlarınıza arıtıcı krem sürebilirsiniz.

Kepekler kafanızı kaşındırıyor ise, 2 tane limonu saç derinize sıkarak iyice ovalayın. Yapılan ovalama sonrasında saçınızı yıkayarak durulayın.

Kepek sorunu neden olur

Saç spreyi ve jöle kepek oluşumunu sağlar.
Saçları aşırı sıcak suda yıkamayın.
Sürekli şapka takmak saçı havalandırmadığı için kepek oluşumunu sağlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir