Burun Akıntısı ve Nezleye İyi Gelen Bitki Çayları

Ateş, burun akıntısı ve öksürük ile şiddetlenen nezleye iyi gelen bitkisel çaylar hakkında bilgi edinebilir ve hazırlanışlarını öğrenebilirsiniz.

Nezleye iyi gelen bitkiler

Kış mevsiminde daha sık rastlanan, yaz aylarında yaz nezlesi olarak kendini gösteren solunum yolu ve enfeksiyon hastalığı olan nezle 6 – 7 gün boyunca öksürük, ateş yükselmesi ve burun akıntısı olarak görülür. Havada bulunan rhino virüsü burun içindeki mukozalara takılıp ilk evrede bağışıklık sistemini zayıflatarak virüsün yayılmasını sağlar. Virüs vücuda girdiği anda hapşırma, öksürme ve burun akıntısı meydana gelerek virüsün vücuttan atılması sağlanır. Nezle acil tedavi ve hastaneye gitmeyi gerektirmez. Halk arasında nezle, griple çok karıştırılmaktadır. Nezle vücudun virüs kapmasından dolayı meydana gelen enfeksiyonel solunum yolu hastalığıdır. Grip daha yavaş ilerler ve ateşli hastalıklardandır.

burun akıntısı bitkisel çaylar

Nezleye bitkisel çözümler ve Bitkisel çaylar

Okaliptüs çayı

Burun ve göğüs tıkanıklarında kullanılan bir bitki çayıdır. Balgamı sökücü, ateş dürücü ve göğsü yumuşatıcı özelliklerine sahiptir. İçerisindeki ökaliptol adı verilen madde sayesinde grip ve nezleyi anında iyileştirici özelliklere sahiptir.

Hazırlanışı

1 litre suyu kaynatarak içine 2 kaşık kurutulmuş okaliptüs yaprağı atın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzün. Günde 3 bardaktan fazla içmeyin. Dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Fazla içmek mide bulantısına yol açabilir.

Nane çayı

Nane çayının bir çok hastalığa iyi gelmekle beraber nezle gibi rahatsızlıklar için de önemli bir çaydır. İçerisine limon katılan nane çayı öksürüğü yumuşatırken boğaz kuruluklarına ve yanmalarına iyi gelir. Balgamı söker ve akıntıları kuvvetlendirerek kısa sürede nezleyi atlatmanızı sağlar.

Hazırlanışı

1 çay demliğini ağzına kadar doldurun. Daha sonra 3 kaşık kurutulmuş naneyi içerisine atın. 15 ile 20 dakika arası kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra nane çayını süzerek, içerisine limon ekledikten sonra günde 2 defa için.

Nezleye İyi Gelen Bitki Çayları

Mate çayı

Canlılık verici ve enerjiyi artıran bir çay türüdür. Kişiyi zihinde tutan etkisiyle nezle gibi hastalıklara yakalanan kişiye gerekli olan enerjiyi sağlar.

Hazırlanışı

1 litre suyu kaynattıktan sonra içerisine suyun 5 dakika soğumasını bekleyin. Daha sonra bu suyun içerisine mate yapraklarını attıktan sonra 4 dakika kadar dem almasını bekleyin. Demlendikten sonra süzerek günde 1 bardak için.

Zencefil çayı

Özellikle sindirim sistemi hastalıklarında kullanılan zencefil çayı, özellikle grip belirtilerini azalmakta kullanılır.

Hazırlanışı

15 gram zencefil yaprağını yada 4 gram kadar zencefil tozunu, 1 bardak kaynamış suyun içerisine atarak 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzerek günde 2 defa sabah ve akşam olarak için. Nezleyi atmanızda yardımcı olur ve kişiyi zihinde tutar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir