Saç Derisinde ve Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir ?

Kepek, pul pul olan ölmüş derinin saç telleri arasından görülmeye başlandığı duruma denir. Çok ciddi bir rahatsızlık olmayan kepek asla bulaşıcı değildir. Kepekli saçlarla dışarıya çıkmak pek çok insanın asla yapmayacağı işler arasında yer alıyor. Oluşan kepek insanı bakımsız birisiymiş gibi gösteriyor. Kepeklenme çok ciddi boyutlarda ise sadece görüntü değil kafanın da sürekli kaşınma gibi bir durumu söz konusu olabilir. Kepeğe iyi gelen yöntemler arasında ilk sırayı kepeğe karşı etkili şampuanlar alıyor. Eczaneden veya marketten aldığını kepeğe karşı etkili şampuanlar farklı etkilere sahip olabilirler. Size iyi gelen şampuanı deneme yanılma yoluyla öğrenebileceğiniz gibi cilt doktoruna sorarak da cildinize yarayan şampuanı bulmuş olursunuz. Etikette yazılan şekilde uygularsanız etkili olduğunu gözlemlersiniz.

Saç derisinde kepeklenme neden olur

Cilt kendini yenilediği için, ölü deri hücreleri atılır ve yerine yeni deri hücreleri gelir. Bu beklenen bir durumdur. Banyoda yıkanırken dökülen ölü deriyi görmemiz mümkün değil. Cildimiz bu yenileme sürecini daha hızlı şekilde yapmaya başlayınca ölü deri birikir ve saç derimizde de görülmeye başlar ancak bu şekilde olursa gözle görmemiz mümkün olur. Kepek sorunu ortaya çıktığında kafa derimiz üzerinde ölü deri yamaları meydana gelir bunlar pul pul döküldüğü içinde saçımıza karışır. Sadece temizlik kepek problemine neden olmaz kısaca bir göz atmak gerekirse kepeğin oluşum sürecini aşağıda hep beraber öğrenmiş oluruz.

saçta kepeklenme

Saçlarda kepeklenme nasıl önlenir

Bir tür egzama rahatsızlığı olan bu rahatsızlık ciltte yağlanma ve kabuklanmaya yol açıyor tam olarak nedeni anlaşılmış değil. Bir tür mantar çeşidi olarak bilinir. Bu tip rahatsızlığı olan kişiler. Kafa derilerini dökülmesi dışında, burun kenarlarının, kulak arkasının, koltuk altı gibi ciltte ki bazı noktaların kabuklanıp sarı renkte pul pul dökülmesiyle meydana gelir. Bebeklerde de bu rahatsızlığa rastlamak mümkün.

Saçı Çok veya Az Yıkamak Kepek Yapar mı ?

Az yıkanan ve sürekli yağlanan saçta kepek oluşumu gözlemlemek normaldir. Tabi bu yıkanmamış ve pis olan saçlarda illa ki kepek problemi olacağına asla işaret etmez. Saçımızı sık sık şampuanlamak kafa derimizi tahrip eder ve kepek oluşumunu destekler. Saçımızı yıkama aralığının önemi büyüktür ve şampuanlama işlemi yapılırken saç derisine masaj yapmakta önemlidir. Kafada asla şampuan kalmamalı iyice durulama yapılmalıdır.

saç derisinde kepeklenme

Saç kepeklenmesi için bitkisel tedavi yöntemleri

Şampuanınıza ekleyeceğiniz bir çay kaşığı elma şırası sirkesi ve limon suyu şampuanın kepeğe karşı etkili olmasını sağlar.

Elma şırası sirkesini biraz suyla karıştırarak saçınızı fırçalayabilirsiniz ya da saçımıza şampuan dökmeden önce bir süre böyle bekletebilirsiniz. Saçın kepeklenmesine iyi gelecektir.

2 çay kaşığı sirke ile beraber 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırıp, durulama suyunuza eklerseniz saçın kepeklenmesine engel olursunuz

Saçınızı ıslatmadan önce bir avuç sofra tuzunu saç derinize döküp masaj yapın. Sonrasında şampuanlama işlemine geçebilirsiniz. Saçın kepeklenmesine iyi gelen yöntemlerden biridir.

“Saç Derisinde ve Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir ?” üzerine 2 yorum

  1. Bende onceden kepeklenme yoktu hamile olunca basladi ve her iki uc gune bir yikiorum acaba dogumdan snra gecermi tskler

    Yanıtla

Yorum yapın