Pireden Kurtulmanın Doğal Yolları

Pirelerden korunmanın veya evimizi pireler bastıktan sonra bunlardan kurtulmanın en birincil yolu tabi ki öncelikle pirelerin yaşamasına elverişli ortamın değiştirilmesidir. Eğer pirelerden korunmak istiyor fakat bunu kendinize, ailenize veya evcil hayvanınıza zarar verebilecek kimyasal yöntemleri kullanmadan yapmak istiyorsanız aşağıda birkaç adımda pirelerden doğal yollarla nasıl korunulur, bunu okuyacaksınız.

Evimizi Temizleyelim

Varsa hayvanımızın yatağını veya kullandığı örtülerin hepsini çamaşır makinamız da iyice yıkayalım. Bunlara hayvanımızın düzenli olarak uzandığı veya uyuduğu koltukların kılıflarını dahil tabi ki. Hayvanımızın yatağını veya yattığı örtüleri aynı zamanda 15-20 dakikalık sıcak kurumaya ayarlı olarak kurutucuya atmalıyız. Böylece yetişkin pireleri, larvaları veya pire yumurtalarını temizlemiş oluruz. Müstakil bir evde oturuyorsak ve hayvanımızın bahçemizde gezmesine izin veriyorsak çimenleri ve yabani otları kırpmalı, nemli karanlık bölgeleri güneşe çıkarmalı ve bu bölgelerden hayvanımızı uzak tutmalıyız.

Evimizi temizlerken dikkat etmemiz gereken hususlardan biri de elektrikli süpürgeyle süpürmeden önce halımıza tuz, boraks veya kabartma tozunu serpmeli ve bir süpürge ile halı tabanına yayılmasıdır. Bu işlemden sonra birkaç saat bekleyerek pire yumurtalarının kurumasını sağlayabiliriz. Yalnız bu işlem yapılırken ev hayvanlarımızın halılarda gezmesine izin vermeyelim, çünkü bu onların hastalanmasına sebep olabilir.

Hayvanımızın yatağını ve kullandığı örtüleri temizledikten ve tuz, boraks veya kabartma tozunu halılarımıza serip yeteri kadar bekledikten sonra evimizi elektrikli süpürgeyle süpürelim. Özellikle evde doğrudan güneş ışığı almayan yerleri temizlerken özen göstermeliyiz çünkü pireler genellikle bu gibi yerlerde üremeye daha yatkındırlar. Bunun yanında kurumuş kan ve dışkıların bulunduğu yerler ve döşemeli mobilyalar da temizlenirken dikkat edilmesi gereken yerler arasındadır. Süpürme işi bittikten sonra elektrikli süpürgemizin torbasını tercihen plastik çöp torbasına koyup hemen çöp konteynerına boşaltalım ki pireler yeniden evimizi mesken edinmesin. Ayrıca, pireler yaşamak için yüzde 50 ve daha fazla neme ihtiyaç duyacaklarından odamızda bir veya iki tane nem giderici alet bulundurmak pirelerin yaşamasını ve üremesini engelleyecektir.

pirelerden-kurtulma

Pirelerden Kurtulmak için Doğal Ürünler

Pireden kurtulmak için bir narenciye sprey yapalım. Bir limonu ince ince doğrayıp yarım litre kadar suya ilave ettikten sonra kaynatalım. Bir gece ve sabah bu karışımı beklettikten sonra pirelerin evde dolaştığından şüphelendiğimiz bölgelere sıkalım. Yalnız dikkat etmemiz gereken bir husus, bu karışımın bazı eşyalarda leke yapabileceğidir. Buna dikkat ederek evimizde bu karışımı kullanırsak pirelere karşı doğal çözümü uygulamış oluruz.

Doğal pire ilacı

Bir diğer doğal pire ilacı ise sirke karışımıdır. 3 bardak suyun içine 1 bardak sirke ekleyelim. Hatta eğer kirlerden de kurtulmak isterseniz 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyebilirseniz. Bu karışım yüzeyler ve köşeler için güvenilir bir temizleyici olacaktır. Aynı zamanda kumaşlarınızı pirelerden korumak için de oldukça etkili bir yöntemdir. Haftada bir veya iki kez bu karışımı kumaşlarımıza uygulayarak pire sorununu kökünden çözebiliriz.

Pirelerle etkin mücadele yöntemimizi devam ettirmek için evimizi düzenli olarak her gün temizlemeliyiz. Eğer evcil hayvanımız varsa, onun da yatağını haftada en az bir defa sıcak ve sabunlu suyla iyice yıkamalıyız. Önemli hususlardan biri de tabi ki evcil hayvanımızın sağlığını korumak için herhangi bir mücadele yöntemini uygulamadan önce veterinere danışmalıyız.

Pirelerden nasıl korunuruz, evimizi pirelerden nasıl temizleriz, pire sorununun çözümü nedir gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. Başta bit ve pireler olmak üzere haşerelerle etkin mücadele etmek istiyorsak yukarıda anlattığımız üzere öncelikle bunların üreyebileceği ve yaşamasına olanak sağlayan özellikle nemli ve güneş almayan ortamı temizlemeliyiz. Ayrıca, yazımızda bahsettiğimiz doğal pire kovucu ilaçlarla da evimizi bu tür haşerelerden kurtarmalıyız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir