İstanbul Gezilecek Yerler

Yüzlerce kitapta güzelliği övülen, binlerce şiire ilham kaynağı olan İstanbul’u köşe bucak gezmeye ne dersiniz? Hemen her bütçe ile İstanbul’u gezebilir hala gizliliğini koruyan güzelliklerinde fotoğraf çekebilir veya sık gezilen rotalarını ziyaret edebilirsiniz.

istanbul-neresi-gezilir

Bunun için yapılması gereken tek şey İstanbul neresi gezilir sorusunun cevabını aramak ve bu soruya göre adımlarınızı atmak olmalıdır. Gerisi zaten son derece hızlı bir şekilde gelecektir. Bu yazıda İstanbul’un gezilecek yerlerinden daha çok İstanbul’da neresi ve nasıl gezilir sorusu üzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Hem kültür, hem eğlence gezisi şeklinde ikiye ayırmak imkanımızın bulunduğu nadir şehirlerden bir olduğu için bu ikisini de yapabilirsiniz. Aynı anda imkanınız ve enerjiniz varsa, eğlenirken tarihi yerlerine de göz atabilirsiniz. İstanbul denildiği zaman akla hep Sirkeci, Eminönü, Sultanahmet ve Taksim civarı gelir. Buraları daha önce defalarca kez gezip dolaşanlardansanız sizin için de artık biraz daha uzaklaşma ve farklı rotaları ziyaret etme zamanı çoktan gelmiş olabilir. Nasıl mı?

İstanbul’un hala ormanın içinde ki köylerini ziyaret edebilir. Yakınlarda bulunan tarihi mekanlarında turlayabilir yada gezinize az bilinen hamam, cami ve çeşmeleri içerisinde alarak bir tur atmayı deneyebilirsiniz. İstanbul gezisi elbette ki bir anda bitmeyecek kadar geniş zaman aralığına yayabilirsiniz.

İstanbul’u Gezerken

Öncelikle iyi bir rehberiniz olması şarttır. Bu rehber her zaman için bir kişi değil aynı zamanda bir internet sitesi yada kitap olabilir.Aynı zaman ikinci planda iyi hazırlanmış bir planınızın olması da neresi gezilir sorusu sorulduğunda iyi bir cevabın verilmesi için şart olabilir. Her zaman iyi bir rehber ve kaliteli bir yol arkadaşlığı ile İstanbul gezinizden maksimum verim elde edebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu başlığı ise konaklama sorunu ile doğrudan ilişki içerisinde yer almaktadır. Konaklayacağınız yerleri önceden seçmeye gayret göstermezseniz sonradan sorun yaşamanız mümkün olacaktır. Bir de önceden nerede konaklamak istediğiniz belirtmeli ve ona göre bir yol haritası çizmeye gayret göstermelisiniz.

Konaklama ve yol haritasını devreden çıkardıktan sonra hangi gezi rotasında ne kadar kalacağınızı belirlerseniz sizin için daha mantıklı bir gezi olacaktır.

Yorum yapın