Paradan Daha Önemli Şeyler Nelerdir ?

Hayatımızda ki en önemli unsurlardan biri para, para için yaşıyor para için çalışıyor para için sıkıntı çekiyoruz. Kimi zaman para için patronumuza, çalışanlarımıza kısacası katlanılmaz insanlara katlanıyoruz. Petrol Savaşları ve diğer tüm savaşlar, siyaset çatışmaları, insanların birbirini ezerek bir basamak daha üste çıkmasının tek sebebi ise para. İstisnasız her insanın hayatta mecburi ihtiyaçları mevcuttur.

Şüphesiz Lidyalılar parayı bulduktan sonra takasla olan alışveriş son bulmuş olup insanlar para denen kağıt veya demir parçasının peşine düşmüştür. Para kazanmak için ve kazandığı paranın üstüne para katmak için eylemlerde bulunmuştur.

Lidyalıların döneminde bu eylemler çalışmak, ticaret yapmak gibi masumken günümüzde artık biraz önce de bahsettiğimiz gibi insanların üstüne basıp geçmek, iftira atmak, yalan söylemek, çalmak veya dolandırıcılık yapmak gibi masumane eylemlerden çıkmış ve artık neredeyse toplum tarafından meşrulaştırılmış kötü ve utandırıcı eylemlere dönüşmüştür.

Tüm bu eylemlerin sonucunda bu eylemlerin öznelerinin bazıları zenginliklerine zenginlik katmış olup bazıları bu yol da hapishaneye ceza çekmesi için düşmüş olup bazıları da bu yolda canlarını vermiştir.

Sağlık paradan önemli midir

Hayatta ne yaparsak yapalım ne kadar zengin olursak olalım ne yazık ki paradan daha önemli şeyler var. Bunlardan kesin olarak gerekli olanları sağlık, mutluluk, huzur ve sevgidir. Bu bahsettiğim dört etkenin ilki olmadan insanın yaşamayacağını hepimiz biliyoruz. Hepimizin bildiği gibi milyarlarca doları olup sağlığı olmayan insanlar dünya da mevcuttur.

Sağlığınızın olmadığı bir hayatta mutluluk ve huzurunuzun da tam anlamıyla olmayacağı bir gerçektir. Sevgi hatta bir aşama üstü olan aşk ise insan ihtiyacı olup olmadığı halen bilim adamları tarafından bile tartışılırken aşk için insanın bir kere yaşaması gereken bir duygu sevginin ise insan ihtiyacı olduğu kanısındayım.

Günümüzde insanlar ancak bahsettiğim bu sağlık, mutluluk, huzur ve sevgi adlı etkenleri ancak kaybettikten sonra veya belli bir mertebeye istediği maaşa, oturmak istediği eve, kullanmak istediği arabaya ulaştıktan sonra anlayabiliyor. Fakat özellikle sağlığımızı kaybettikten sonra hepimizin bildiği gibi son gideceğimiz yer olan iki metrekarelik kabir yerimize ne kadar paramız olursa olsun hiçbir şey götüremiyoruz.

Sağlık paradan daha önemlidir

Mutluluk ve iç huzurumuzu kaybettikten sonra ise milyon dolarımız da olsa hiçbir şekilde para ile bunları geri getiremiyoruz ve son olarak sevdiğimiz bir insanın sevgisini kaybettikten sonra kesinlikle paranızla bu sevgiyi tekrar kazanamazsınız.

Hayatımızda tabi ki çalışmak belli mertebelere gelmek hayat standardımızı yükseltmek için çalışmamız ve para kazanmamız gerekiyor. Bunu yaparken hayatı kaçırmamak, sağlığımızı kaybetmemek, huzur ve mutluluğu stabil tutmamız ve sevdiğimiz insanı, tarafından sevildiğimiz insanı kaybetmemek için bu değerlerin paradan daha önemli olduğunu erken farkına varmamız gerekir.

Yorum yapın