Para Harcamadan Yaşamak Mümkün Mü ?

Para çok farklı bir konu başlığı, uzun uzun üzerinde düşünmek gerekiyor. Ya olduğu zaman ne kadar harcayacağınızı bilemiyorsunuz yada bir anda gelen parayı hemen harcayıp tüketiyorsunuz. Peki ama para harcama konusunda doğru noktayı nasıl tespit edersiniz? Geçtiğimiz günlerde internette hiç para harcamadan yaşayan adam hayat macerasının anlatıldığı bir yazı ile karşılaştım. Onun gibi olmak biraz zor görünse de en azından para harcama miktarını minimum düzeyde tutarak pekala yaşanabilir.

Para Harcamadan nasıl yaşanır ?

Para harcamamak için giderlerin dengede tutulması son derece önemlidir. Örneğin ulaşım ve gıda masraflarınızı ele alalım. Not alıp düşündüğünüz zaman mümkün mertebe az para harcamanızı sağlayan bir alternatif muhakkak bulunabilir. Şahsi arabanızla işe gidiyorsanız önce toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlarsınız. Daha sonra onlara verdiğiniz paranın miktarından şikayet ederek yürümeye başlayabilirsiniz. Öğle yemeğini dışarıdan söylüyorsanız önceleri ekonomi yaparak miktarı az tutabilirsiniz. Daha sonraları da evden yemek yaparak iş yerine götürürsünüz. Ciddi miktarda parayı kenara atmaya başladığınızı gördüğünüzde ekonomi yapmanın farklı yollarını ararsınız.

Para Harcamadan Yaşamak Mümkün Mü

Parasız Yaşamak Mümkün mü ?

Şu anki zaman diliminde böyle bir hayat gerçekten hayal gibi geliyor. Para olmadan yaşamak son derece zor olsa bile yine de parayı ve maliyeti minimize ederek yaşayabilmek mümkün gibi geliyor. Bazı seçeneklerin göz önüne alınması ve uygun şartlar altında parasız da rahatlıkla yaşanabilir. Burada bahsedilen parasız kelimesi bütünüyle paranın olmadığı bir durum için değil mümkün olduğu kadar masrafların azaltıldığı bir yaşam için geçerli olmaktadır.

Bu seçeneklerin ön plana alınması elektrik faturasından tutunda gıda ve giyim harcamalarına kadar tüm harcamaların azaltılması ile mümkün olacaktır. Ay başında yaptığınız harcamaları not alarak nerelere neler harcadığınızı göz önüne almanız ve bunun için belli bir çalışma yapmanız da yeterli adımların atılması açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Para olmadan yaşamak sanıldığı kadar zor bir durum değildir ama öncelikle nerelere gideriniz olduğunu bilerek işe başlayabilirsiniz. Yada para biriktiremiyorum diyenlerdenseniz bir kumbara yaparak para biriktirme işine başlayabilir ve adım adım paranız biriktikçe bir kenara atarak hayallerinize ulaşabilirsiniz. Seçim elbette ki size kalmış.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir