Özel Eğitim Kimlere Verilir ?

Özel eğitim normal çocuklara göre farklılık gösteren ve belli başlı durumlar sonrasında hastalık geçirmiş çocuklar için verilen eğitim türüdür. Profesyonel bir uzman tarafından verilmesi gereklidir ancak aileler de bu konuda bilinçlendirilmeli ve gerekli eğitim verilmelidir. Özel eğitim alacak çocukların da bu konuda en iyi şekilde hazırlanması ve eğitimin de uygulamalı şekilde verilmesi gereklidir. Özel eğitimde belli başlı temel kavramlar vardır ve bu kavramlar aşağıda belirtildiği gibidir.

Özel Eğitim Kimlere Verilir ?

Kimler özel eğitime ihtiyaç duyar?

Zedelenme ve Fiziksel sorunlar: Çevresel etkenlerden ötürü çocuğun vücut bölgesinde meydana gelen zedelenmeler organlara kadar ulaşarak vücudun işleyişini değiştirir ve bu işleyiş düzenli olarak devam etmezse belli başlı hastalıklar meydana gelebilir. Özel eğitimin temel kavramları arasında yer alan zedelenme her zaman hastalık ya da farklı sorunlar ile karşımıza çıkmaz ancak istisnai durumlar meydana getirebilir.

Yetersizlik ve Eksiklik: Bireysel yetenek konusunda ya da sıradan bir çocuğun yaptıklarını yapamama olarak belirlenen yetersizlik, özel eğitimin belli başlı temel kavramlarından en önemlisidir ve aileler bu konuda biraz daha hassas davranmalıdır. Yetersizlik ilerleyen dönemlerde çocuğunuzu çok fazla rahatsız eder ve toplumdan soyutlanmasına neden olur.

Özürlülük: Ateşli hastalıklar sonrasında ya da doğum sonrasında meydana gelen belli başlı özür durumları çocuğunuzun özel eğitimi alması için yeterli bir sebeptir. Vücut ideal işleyişten uzaktır ve çocuğunuz normal insanlar gibi hareket edemez ya da düşünemez. Farklı özür durumlarında uzman hekimlerden özel eğitim desteği alınmalıdır.

Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir