Olta ile Balık Avı Nasıl Yapılır

Balık tutmak için arkadaşlarımızla göl veya deniz kenarına gittiğimizde kafamızdaki en büyük soru işareti nasıl balık bulacağız olur her zaman. Balıkçılar olarak en büyük sorunlarımızdan biridir balığı nerede bulacağımız. Bundan sonra bu o kadar da büyük problem olmayacak, çünkü aşağıdaki yazımızda su altındaki balıkların ne yaptığını ve sizin balık bulmak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Buna göre odaklanmanız gereken birincil mesele güneşe dikkat kesilmektir. Aşağıda güneşin her haline ilişkin balık bulma tüyoları vereceğiz.

Balık ne zaman avlanır ?

Sabahları balığa çıktığımızda bazı balık bulma tüyolarına dikkat edeceğiz. Sabahları balıklar çok aktiftir. Önceki gecenin karanlığından kurtulan balıklar kendilerini takip eden nesneleri görebilirler ve bu sebeple de çok agresif olurlar. Tabi güneş onların tam tepelerinden yansımadığı için hareket ederken kendilerini daha güvende hissederler. Bu sebeple sabahları genellikle yukarıya çarpan balıkları görürüz. Sabahki genel kuralımız balıkların yiyecek aramakla meşgul olduğu ve bu yüzden de çok aktif olduklarıdır.

Balık tutmanın incelikleri

Güneşli günlerde balık tutmak diğerlerine nazaran daha zordur. Balık bulmak bu saatlerde zaman alacaktır. Güneş tam tepede iken balıklar daha yorgun ve bezgin olacaklardır, çünkü yırtıcı hayvanlar hareket eden nesnelere karşı daha uyarılmış olduklarından diğer balıklar da hareket etmekten çekineceklerdir. Bu gibi güneşli günlerde yapmamız gereken şey suda gölgelik bir yer bulmak ve balıkları burada aramak olacaktır.

Olta ile Balık Avı Nasıl Yapılır

Bulutlu günlerde balıklar genellikle suyun altında örtülü ve gizli kalmanın avantajını kullanmaktadır. Sabah güneşinde olduğu gibi -su yüzeyine vurma hariç- bulutlu günlerde de hareketli olmaktadır. Yine sabahları olduğu gibi agresif olmakta ve yırtıcıların şerrinden endişe duymaktadırlar.

Hangi saatlerde balık tutulur

Akşam karanlığı veya alacakaranlık balık tutmak için en mükemmel zamandır. Bu zamanlarda güneş suyu terketmiş olmakla birlikte balıklar halen güneşin sıcaklığını suda hissetmekte ve kendilerini rahat hissetmektedirler. Sabah ve bulutlu günlerde olduğu gibi balıkların seyrüsefer halinde olduklarını, ve avlarını yakalamaya çalışırken su üzerine bile çıktığını görebilirsiniz.

Gece vakti balık bulmak aslında biraz zordur. Fakat güneşin tam tepede olduğu ve balıkların gizlenmeye sebep olduğu zamanki kadar da zor değildir. Geceleri bazı balıklar favori yapılarında otururlarken bazıları ise seyrüsefer halinde olacaktır. Bu yüzden güneş doğmadan önce geceleyin balıkların bu favori alanlarını bulmalısınız. Böylelikle balıkların çok yaşadağı bir yere oltanızı atacak ve rahatlıkla birçok balık yakalayabileceksiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir