Ayak ve El Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayaklarımızda oluşan tırnak mantarından nasıl kurtuluruz, tırnak mantarını tedavi etmenin yolları nelerdir ? Özellikle ayak tırnaklarımızda oluşan tırnak mantarı veya tıbbi terimle onikomikoz yayın bulunan bir cilt rahatsızlığıdır.  Tırnak mantarları görünüş problemlerine, acıya veya konfor bozukluğuna sebep olup gün içi aktivitelerimize engel teşkil etmektedir. Eğer ayak tırnaklarınızda tırnak mantarı olduğunu biliyorsanız eski sağlığınıza geri dönmek için aşağıdaki basamakları takip edebilirsiniz. Ayaklarımızda oluşan tırnak mantarı görünüşte bozukluğa ve çeşitli sağlık problemlerine yol açar.

Tırnak Mantarı İçin İlaç

Tırnak mantarını tıbbi yolla tedavi etmek için öncelikle ne aradığımızı bilmemiz gerekiyor. Bu tip mantarların mutlaka tutarlı belirtileri olmamakla birlikte en yaygın belirtileri tırnaklarda oluşan hassasiyet ve ağrıdır. Ayrıca, tırnakta oluşan renk değişiklikleri yaygın oluşan belirtilerdir. Tırnak mantarlarında genellikle tırnak yanları sarı ve beyaz renk alır. Tırnağın çevresinde veya altında mantar kalıntılarının birikmesi, dış kenarların parçalanması ve kalınlaşmasıyla tırnaklarda yukarı kalkma ve gevşeme görülmektedir.

Tırnak mantarı ilacı

Tedavi genellikle görünüm sebebiyle olsa da tırnak mantarı ciddi bir sağlık problemidir ve acilen tedavi edilmelidir. Bu tip rahatsızlıklar tırnağınız da kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Özellikle diyabetli ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler gibi yüksek risk grubunda bulunanlar için bu rahatsızlık basit bir tırnak rahatsızlığını da aşabilmektedir. Ayak mantarının tedavi edilmesinde önleyici kremleri kullanmak sanılanın aksine faydasızdır. Mantar önleyici kremler özellikle sporcuların tırnak mantarını önlemeye yönelik olup mantar tedavi etmede güçlü bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple bu tür kremleri kullanmak zaman israfı olacaktır.

Tırnak mantarından kurtulmak için en etkili yol sistemli bir biçimde ağızdan alınan reçeteli ilaçlarıdır. Bu tip ilaçlarla mantar tedavisi 2-3 ay veya daha fazla sürebilmektedir.  Mantar tedavisinde kullanılan etken maddesi terbinafin içerenler günde 250 mg olarak 12 hafta süreyle kullanılmalıdır. Yalnız hatırda tutmak gerekir ki bu tip ilaçların yan etkileri de olacaktır ve kesinlikle doktor kontrolünde almak gerekmektedir.

tırnak mantarı

Debridman yöntemi nedir ?

Tırnak mantarı sorununu çözmek için çeşitli medikal yollar bulunmaktadır. Ayrıca, farmakolojik yani ilaçlı tedavi olmayan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi şekillerine de başvurabilirsiniz. Debridman yöntemi denilen ve ölü veya enfeksiyon kapmış derinin çıkarılması veya kesilmesi anlamına gelen tedavi yöntemiyle ağır ve normal olmayan şekilde büyüyen mantarlara çözüm bulabilirsiniz. Genellikle doktorlar üre içeren merhemler kullanarak mantarlı bölgeyi sargı ile örterler. Böylelikle 7-10 gün süreyle sargıda duran ayaktaki tırnak yumuşar ve ağrısız bir şekilde tırnak kaldırılabilir.

Lazer ile tırnak mantarı tedavisi

Lazer tedavisi ile de ayakta oluşan tırnak mantarının tedavisi mümkün olabilmektedir. Lazer tedavilerinin çok seçeneği bulunmakla birlikte fiyat olarak yüksek bulunmaktadır. Bu yöntemde etkilenen bölgede mantarı ortadan kaldırmak için yüksek odak ışınları kullanılır ve birkaç seansta enfeksiyon temizlenebilir. Bu yazımızda tırnak mantarını temizlemenin yolları, ayak mantarı nasıl tedavi edilir gibi bazı sorunlara ve çözümlerine değinmiş olduk. Ayak mantarı önemli görülmeyen ve sadece görünüşün bozulmasına sebep olan bir rahatsızlık olarak görülse de aslında tedavi gerektiren bir hastalık olup çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle risk grubunda bulunan şeker hastaları ve bağışıklık sistemi zayıflığından muzdarip kişiler tırnak mantarına dikkat etmelidirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir