Olmazsa Olmaz WordPress Eklentileri

WordPress’i diğer tüm blog servislerinden ayıran özelliği, harika bir eklenti deposu olması. Bu depoda blogunuz için, hemen her ihtiyacınıza cevap bulabilirsiniz. Serinin bu yazısında ihtiyaçlara göre WordPress eklentileri nelermiş göreceğiz.

Güvenlik

Emek verdiğiniz blogunuzun bir anda yok olmasını istemezsiniz değil mi? Bu yüzden güvenliğe önem vermelisiniz. Tercih edebileceğiniz en doğru seçenekler; Wordfence Themes Security ve  iThemes Security olacaktır. Özellikle iThemes Security’ i öneririz. Kendisi oldukça kullanıcı dostu bir eklenti. Tek tıklamayla temel güvenlik önlemlerinin hepsini almış oluyorsunuz. Ayrıca, ekstra bir eklentiye ihtiyaç duymadan blogunuzun yedeklerini alabiliyorsunuz.

Önbellek

Blogunuzun hızlı açılması SEO açısından önemlidir. Hatta SEO’yu bir kenara bırakalım, ziyaretçileriniz için de önemli. Çünkü gün geçtikçe verilere daha hızlı erişmek istiyoruz. Bunu kolaylaştıracak işlemlerden biri blogunuzun önbellek tutmasını sağlamak. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var. Ancak basit ve kullanışlı olması açısından, en popüler olanı “W3 Total Cache” eklentisini tavsiye ediyoruz

SEO

İnternette görünür olmanın, en ucuz ve en etkili yollarından biri hala SEO. Lütfen “SEO öldü” gibi zırvalara inanmayın. SEO ölmez, biçim değiştirir.  Şimdi gelelim blogumuz için SEO desteği alabileceğimiz eklentilere. WordPress SEO by Yoast, All in One SEO Pack önerilen eklentilerdir.

Resim Galerisi

Halihazırda WordPress’ in görsel servisi işinizi görmüyorsa, bu eksikliği aşağıdaki 2 popüler galeri eklentisiyle tamamlayabilirsiniz. NextGen Gallery, Simple Photo Gallery önerilen eklentilerdir.

wordpress eklentileri

Diğer Eklentiler

Yukarıda saydıklarımız dışında işinize yarayacak birçok eklenti daha var. Bunları herhangi bir başlıkta yazmak yerine sırasıyla yazarak paylaşmak istiyorum.

Akismet : Artık WordPress’in olmazsa olmaz eklentilerinden biri olmuştur. Zaten WordPress kurulumunuzla beraber Akismet de yüklenmiş oluyor ama ufak bir aktivasyon işlemi gerekiyor. Akismet sitenize gelen spam botların yorumlarını bertaraf etmek için en kolay yol.

Huge IT Lightbox: Blogunuzda yayınladığınız görselleri farklı bir sekmede ya da aynı pencerede açmak yerine şık bir arayüzle göstermenizi sağlıyor.

Under Construction: Benim en sevdiğim eklentilerden biridir. Sitenizde bir değişiklik yapacağınız zaman, bunu arkaplanda yapıp, kullanıcılardan gizlemek istediğinizde, bir “çalışma var” sayfası hazırlayarak, ziyaretçilerinize bunu göstermenizi sağlıyor.

Jetpack: Jetpack, aynı zamanda WordPress’in de yaratıcısı olan Automattic’in yarattığı bir eklenti. Birbirinden güzel özellikler sunarak, ihtiyaç duyduğunuz eklentilerin sayısını oldukça azaltıyor.

Primary Feedburner: Oluşturduğunuz bloglarda ilk feed adresi, varsayılan olarak “sitenizinadi.com/feed” oluyor. Primary Feedburner ise bunu değiştirerek, sitenizdeki feed bağlantılarını, belirttiğiniz Feedburner adresine dönüştürüyor.

Blogunuzun gelişmesini sağlayacak WordPress eklentileri bunlarla sınırlı değil tabi ki. Ancak ne kadar az ve popüler eklentiler kullanırsanız, o kadar blogunuzun güvende kalmasını sağlarsınız. Yukarıda saydığımız WordPress eklentileri, en temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir