Mavi Yumurta Nedir, Tavuğu, Ne Kadar, Satışı

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden, çok farklı yorum ve haberlere konu olan mavi yumurta konusunu sizin için araştırdık. Ülkemizde yatırım yapılan mavi yumurtanın farkını, özelliklerini, üretimini ve ayrıcalıklarını ele alacağız.

Mavi Yumurta Nedir

Özellikleri sadece yumurtasının mavi olmasından kaynaklanmayan Ameraucana cinsi tavukların yumurtladığı bir yumurtadır. Tamamen tavuğun genetik özelliklerinden dolayı mavi renkte olan yumurtasının yanı sıra içeriğinde bulundurduğu zengin besin değerleri ile de daha sağlıklı bir yumurta olduğunu gözler önüne sermektedir.

Mavi Yumurta Faydaları

Önemli bir konu başlığı olarak mavi yumurtaya değindik. Özellikle verimli bir ırk olmasının yanı sıra A, E, B ve D vitaminleri bakımından çok zengin olan mavi yumurtalar normal bir yumurtanın besin değerlerinin minimum bir buçuk katını veriyor. Yağ içeriğinin düşük olması kolesterol oranının az olması nedeniyle gönül rahatlığıyla tüketilebilen bir yumurta olarak dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

Mavi Yumurta Ne Kadar

Son zamanlarda özellikle internet üzerinde mavi yumurta satışı üzerine çok fazla yazılıp çizilse de giderek popülerleşmeye başlamasının ardından fiyatlarında ciddi anlamda düşüş olacağını da göz önüne almak gerekiyor. Şimdi henüz üretim sayısının çok az olması nedeniyle mavi yumurta fiyatlarının normal yumurtaya göre çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle mavi yumurta tane fiyatının 9 – 10 tl civarında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi rakamların yükselmesi üretimin az olmasına bağlanmaktadır. Üretim sayısı arttıkça mavi yumurta fiyatının da düşeceğini söyleyebiliriz.

Mavi Yumurta Nereden Alınır

Şimdilik internet üzerinde birkaç farklı satış noktası olmasına rağmen bu ürünün çok fazla üreticisi olmadığı için satıcı sayısının da bir hayli az olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde daha yoğun bir üretim söz konusu olursa daha fazla kişi tarafından ulaşılması mümkün olacaktır. O zaman daha rahat ulaşılabilecektir.

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir