Long Tail Keywords Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, İngilizce terimi ile “Long Tail keywords” içerik pazarlama ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarında hayati öneme sahiptir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler spesifik olarak bir nişe vurgu yaptığı için ulaşılmaya çalışılan hedef kitleye çok daha isabetli ve sağlıklı bir şekilde hitap eder. Devasa sosyal medya platformları, milyon dolarlık firma sitelerinin içinde bulundukları Seo, yani arama motoru optimizasyonu savaşlarında genel anahtar kelimeleri üzerinden onlarla boy ölçüşebilmek imkansıza yakın derecede zordur. İşte bu yüzden mikro niş konu ve bu mikro nişe doğrudan ulaşan uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile sonuca ulaşmanız çok daha mümkün ve kolaydır.

Long Tail Keywords Örneği

Bu konuyu örnekleyecek olursak; “Golf” anahtar kelimesi üzerinden bir yarışa girmemiz milyon dolarlık yatırımlar gerektirirken, “golf ayakkabası bağı” gibi mikro nişi hedefleyen bir uzun kuyruklu anahtar kelime üzerine çalışma yapmak ve golf ayakkabası bağı arayan spesifik hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay ve kârlıdır.

İstatistiksel veriler ile bu örneklememizi destekleyecek olursak, Google.com.tr de yapacağınız “golf” kelimesi aramasında 1.3 milyar sonuç elde ederken, “golf ayakkabısı” kelimesinde 1.7 milyon sonuç elde ediyoruz. Bizim örneğinizi verdiğimiz uzun kuyruklu anahtar kelime olan “golf ayakkabısı bağı” anahtar kelimesinde elde edeceğiniz sonuç ise, 1 milyon civarındadır. Anahtar kelime uzadıkça ve aramamız daha mikro nişe indirildikçe elde ettiğimiz hedef kitlenin daralması son derece rasyoneldir. İşte bu yüzden olabildiğince spesifik bir şekilde uzun anahtar kelimeler ile hedef kitleye ulaşmaya çalışmak, içerik pazarlamanın ve arama motoru optimizasyon çalışmalarının altın prensibidir.

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulma

En kaliteli golf ayakkabısı bağcıkları” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime aramasında elde ettiğimiz sonuç ise 218.000 gibi düşük bir rakamdır. İçerik ve optimizasyon çalışmalarında mümkün olabildiğince spesifik olmak, mikro nişe ulaşmayı hedefleyecek uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak sizi başarıya götürecektir. Niş daraldıkça, hedef kitlenize ulaşmanın maliyeti düşecek ve daha az efor harcayarak daha etkili sonuçlar elde edebileceksiniz.

Bu tarz uzun ve mikro hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan anahtar kelimelerin aranma istatistiklerine ulaşmak için Goodle Adwords’un ücretsiz anahtar kelime aracını kullanarak aylık aranma hacimlerine bakarak daha sağlıklı seçimler yapmanız önerilir.

Yorum yapın