Çeyiz Parası Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir ?

Çeyiz parası; devlet tarafından sunulan ve evlilik adımlarını atan gençlerin yararlanabilecekleri bir sosyal yardımı ifade eder. Ancak çeyiz parası alabilmek için yalnızca bir Türk vatandaşı olmak yeterli değildir. Bu hususta; çeyiz parasının alınabilmesi için gerekli olan şartların tamamını SSK resmi olarak anlatmaktadır. O halde ana hatları ile belirtelim ki;

 • Türk vatandaşı olmak bir zorunluluktur.
 • Sonrasında ince kriter denilebilecek ikinci durum kız çocuğu olmak ve bununla birlikte mutlak yetim maaşı alıyor olmak, gerekir.

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

Çeyiz parası; yetim aylığı alan kimselerin yani kız çocuklarının yetim aylıklarının evlilikleri dolayısı ile kesilecek olması neticesinde; iki yıllık yetim maaşını toplu olarak bir defaya mahsus olarak alabilme hakkı kazanmalarını ifade eder. Ancak 5510 sayılı kanun ek olarak der ki;

 • Yetim aylığı hakkını kazanmış olan kız çocuklarının evlenecek olmaları halinde SSK 2 yıllık toplam yetim aylığı tutarını çeyiz parası olarak ilgili kimseye geri ödemesiz olarak sunar.
 • Bu kız çocukları artık yetim aylığı alamazlar ve bu şekilde yetim aylığı hakları son bulmuş olur.
 • İlgili kız çocuklarına verilecek olan çeyiz ödemelerinin bir kez olmak sureti ile nakit olarak verilmesi söz konusudur. Yani; çeyiz parası taksitli olarak tek seferli olarak sizlere verilir.
 • Çeyiz parası almakta olan kız çocuklarının bu çeyiz parasını kapsayan iki yıl boyunca genel sağlık sigortası kapsamında olmaları hala devam eder.

 

Çeyiz Parası Ne Kadar 2018 ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi; çeyiz parası alacak olan kimseler aslında kendi yetim aylıklarının 2 yıllık toplam tutarını alırlar. Bu bazda; her bireyin alacağı yetim aylığı aynı olmak zorunda değildir. Siz kendi yetim aylığınızın 24 aylık toplamını baz alır iseniz; o halde çeyiz paranızı hesaplamış olursunuz. Ancak örnek olarak;

 • Almış olduğunuz ölüm aylığınız yani yetim aylığınız 1.000 TL olsun. Yani size; her ay 1.000 TL yetim aylığı adı altında maaş veriliyor olsun.
 • Siz evlenme kararı aldınız ve bu konu ile alakalı olarak; sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurunuzu yaptınız.
 • O halde; yetim aylığınızın kesileceği size bildirilir. Nedeni ise; artık ilgili yetim aylığı alma şartlarını kaybetmenizden başka bir şey değildir.
 • Yetim aylıklarınızın 24 aylık toplamı bu durumda; 24.000 TL olur. Ve size sunulan çeyiz parası artık 24.000 TL’dir. Bu ücret bir defada verilir ve bir daha yetim aylığını alabilmeniz söz konusu olmaz.

 

Çeyiz Parası Şartları

Yetim aylığını çeyiz parasına dönüştürmüş olan kimselerin evliliklerinin son bulması halinde sosyal güvenlik il müdürlüklerine konu ile alakalı olarak tekrar bir başvuruda bulunmaları gerekir. Ancak bu evliliğin bitiş süresi çok önemlidir. Bunu iki madde şeklinde size anlatalım.

 1. Eğer söz konusu çeyiz parası alınmış olan evlilik çeyiz parasının alınması tarihi başlangıç olmak üzere iki yıl sonra son buldu ise; ilgili kız çocuğu tekrar aynı ay itibari ile yetim aylığını almaya devam edecektir.
 2. Ancak ilgili evlilik eğer çeyiz parasının alınması tarih baz alınarak iki yıl geçmeden bitirilmiş ise; bu durumda ilgili kız çocuğunun tekrar yetim aylığı almaya hak kazanabilmesi için mutlaka çeyiz parasının alınması tarihi itibari ile başlayan iki yılı doldurması gerekir. Ve bu iki yılın dolması tarihi itibari ile ilgili kız çocuğu yine yetim aylığını almaya hak kazanacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir