Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

Kültür mantarı yetiştiriciliği, mantarın doğru üretilip paketlendiği takdirde yüksek gelir sayılayabilecek iş fikirleri arasında yer alır. Mantar yetiştiriciliği için bilinmesi gereken pek çok önemli unsur söz konusudur. Kültür mantarı yetiştiriciliği için öncelikle nem ve sıcaklığı belirlediğiniz oranlarda tutabileceğiniz, kolay havalandırılabilen karanlık mekanlara ihtiyacınız vardır. Soğuk hava depoları, ışık almayan seralar, mağaralar, bodrumlar modern mantar üretiminin yapılabilmesi için elverişli yerlerdir. Bu mekanlarda mantar üretimi yapılabilmesi için ortamın mutlaka izole edilmesi ve tamamen betonarme olması, atık su giderlerinin bulunması ve tavan yüksekliğinin 2 metre üzerinde olması gereklidir. Kültür mantarı yetiştirme odasının ve odaya giriş yapanların dezenfektasyonuna önem verilmelidir. Işıklı bir ortama gereksinim duyulacaksa bu ortam mutlaka ayrı bir yerde oluşturulmalı ve mantar odasını etkilememelidir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği aşamaları

Kültür mantarı yetiştiriciliği için kullanılması gereken bazı malzemeler ve ekipmanlar vardır. Bunlardan ilki mantar torbalarının yerleştirileceği raflardır. Bu raflardan zemine en yakın olanı zeminden en az 15 cm yüksekte, en üstteki rafın tavana mesafesinin ise en 80 cm olması gereklidir. Raflı sistemin en fazla 3 katlı kurulması tavsiye edilir. Kültür mantarı yetiştiriciliği için en ideal ısıtma cihazı buhar kazanıdır. Bu kazanlar sıradan kalorifer kazanlarıdır. Kazanda üretilen buhar galvanizli borularla mantar odasına taşınır. Bu sayede hem sıcaklık hem de nem sağlanır. Bu sistem oldukça maliyetli olup büyük imalathaneler için elverişlidir. Kat kaloriferi kullanımı da uygulanabilir ve biraz daha az maliyetli bir sistemdir. Bu sistemde kaloriferlerin üzerine yerleştirilen su kapları, duvar ve yerlerin ıslatılması ile nemlilik sağlanabilir. Elektrikli ısıtıcılar da mantar yetiştiriciliğinde kullanılabilmektedir.

Kültür mantarı evde yetiştirme

Kültür mantarı yetiştiriciği için bazı ölçüm cihazlarına sahip olmanız ve düzenli olarak ortam nemliliği sıcaklığı gibi değerleri kayıt etmeniz gereklidir. Ortam nemini ölçmek için higrometre, sıcaklığı ölçmek için ise cam termometre kullanılabilir. Yetiştirme odasının havalandırılması için iki adet güçlü fana ihtiyaç vardır. Bunlardan biri içeri hava alacak diğeri ise içeride ki havayı tahliye edecek konumda yerleştirilir ve ikisi aynı anda çalıştırılarak mantar odasının havası değiştirilir. Bu fanların önüne mutlaka spor filtreleri takılmalıdır. Mantarların sulaması mutlaka suyu küçük tanecikler halince püskürten sulayıcılar ile yapılmalıdır. Bu sulama metodu yüksek basınçlı su hortumuna uygun başlık takılmasıyla gerçekleştirilebilir. Mantar odası ayrıca düzenli olarak ilaçlanmalıdır.

“Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi” üzerine 2 yorum

 1. SELAMÜN ALEYKUM KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM DANISMANLIK İSEYENLERE DANIŞMANLIK YAPILIR KÜLTÜR MANTARI KOMPOSTU TEMİİN EDİLİR

  Yanıtla
 2. KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM ÜCRETLİ TELEFONDA DANIŞMANLIK YAPIYORUM WATSAPDAN YAZARSANIZ ÜCRET TALEP ETMİYORUM.
  ÇADIR KURULUMU ANAHTAR TESLİM YAPIYORUM.
  0530 320 73 14
  YURT DIŞI İŞLERİNE AÇIĞIM.

  Yanıtla

Yorum yapın