Kredi Kartının Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır ?

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar ödeyebileceğiniz azami tutarı ifade eder. Şayet geçmiş borçlarınız da varsa bunları da toplayarak belli yüzdeler üzerinden ödemeniz gereken alt limiti gösterir. Bu açıdan aslında asgari ödeme tutarı, tüketici şayet borcun tamamını ödeyemeyecek ise bir kısmını ödeyerek zaman kazanması açısından kolaylık gösteren bir sistem.

Asgari Ödeme Tutarı Hesaplanması

Üç farklı hesaplama yüzdesi vardır.
1 Liradan 14.999 liraya kadar olan borçlar için ödenmesi gereken tutar yüzde otuzdur.
Bu hesaba göre eğer 100 lira borcunuz varsa; asgari tutar olarak 30 lirasını son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir.
14.999 ile 19.999 arasında kredi kartı borçlarında ise bu oran yüzde otuz beş olarak hesaplanır.Eğer, 15.000 lira borcunuz varsa; ödemeniz gereken asgari limit 4.500 liradır.
20.000 ve üstü harcamalarda ise tutar yüzde kırk olarak hesaplanır.Yani, 30.000 lira kart borcunuz varsa; ödemeniz gereken asgari limit 12.000 liradır.

 

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmezse

Yeni yasaya göre kredi kartınızın en azından asgari tutarını üç dönem üst üste ödemezseniz, kredi kartınız kullanıma kapanır. Bu süre kart borcunuzun tamamı ödenene kadar devam eder, yani kartınızı kullanamazsınız. Ayrıca kart borcunuzu ödemediğiniz her ay için borç miktarına göre belirli miktarda faiz ve gecikme bedeli ödemek zorunda kalırsınız. Aylar geçtikçe faiz miktarı ve gecikme bedelleri de artarak devam eder. Böylece ödemediğiniz borçlar da zamanla artmaya devam eder. Bu açıdan en kısa zamanda kredi kartı borcunu ödemek yahut en azından asgari tutarı ödemek önemlidir.

Aynı zamanda ödenmeyen ve geciken borçlar kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun düşmesi ise bankalardan kredi kartı alabilme ve ihtiyaç kredisi, konut kredisi, tarım kredisi gibi kredilerden de faydalanma ihtimalinizi azaltır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın