Kayısının Faydaları ve Besin Değerleri

Her derde deva olan kayısı, kalp sağlığı, sindirim sistemi bozuklukları, cilt güzelliği ve damar hastalıklarından oldukça önemli bir yeri vardır. Ancak kayısıyı fazla tüketmek kişide ishale neden olabilir.

Yaz günlerinin en iyi meyvesi olan kayısı, cilt güzelliğinin doğal besinidir. İçerdiği A, C, P, B vitaminleri sayesinde birçok hastalığın derdine de şifadır. Kayısıdan elde edilen kuru kayısı, kayısı suyu vücut ve cilde olumlu katkı sağlar. Baş ağrısı ve migren gibi hastalıklara büyük ölçüde etkileyen kayısı aynı zamanda dişlerin beyazlaması içinde oldukça yardımcıdır. Ayrıca kayısı kişiyi yatıştırır ve stresten uzak tutar. İçeriğindeki vitaminler nedeniyle de zihni açar ve kişiyi günlük yaşantısında zihinde tutar. Her derde deva olan kayısı, aynı zamanda kilo vermek için birebirdir. Kayısının bir diğer özelliği de gece görme problemi yaşayanlar için tavsiye edilir. Çocuklardaki kas ve kemik gelişiminde oldukça katkısı olan kayısı, cinsel gücü arttırdığı da bilinmektedir.

Kayısı zayıflatır mı ?

Günde 2 veya 3 tane yenilen kayısı, kişide açlığı bastırarak toklu hissi yaratır. Aynı zamanda yağ içermediği için kilo vermenize oldukça katkı sağlar. Her sabah yenilen kayısı metabolizmayı harekete çevirdiği için yağ yakmanızı sağlar ve böylelikle kilolarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Yaşlanmayı geciktirici

İçeriğinde ki antioksidanlar sayesinde kayısı, yüzdeki kırışıklıkların oluşmasını engeller. Kayısıdan yapılan kür yüze sürüldüğü zaman ciltte ki kırışıklıkları önler ve cilt kırışmalarının önüne geçer. Aynı zamanda yüzdeki siyah noktaları da temizler.

Kalp, şeker ve sindirim sistemi hastalıkları

Kanserden koruyucu etkisi ve özelikle cilt kanserinin oluşmasına önlem alır. Kansızlığı önleyici özelliğiyle tedavi amaçlı kullanılır. Hemoroit ve mide ülseri gibi hastalıklara da çözüm bulmaktadır. Kolesterol seviyesini azaltarak tansiyonu dengede tutmaya da yardımcı olur. Karaciğerde hasarlı olan bölgeleri tamir eder ve sindirimi kolaylaştırarak kabızlığın önüne geçer.

Vücut sağlığı

Mineral ve vitamin bakımından zengin olan kayısı, aşırı dozda magnezyum, demir, fosfor ve kalsiyum bulundurmaktadır. Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atar ve kan dolaşımını düzenler. Bu da kişiye daha sık ve daha pürüzsüz bir cilt sağlar. Özellikle uzmanlar gelişme çağına gelmiş çocukların kayısıyı tüketmesini vurgulamıştır. Çünkü çocukların bedensel ve zihinsel yönden gelişiminde kayısının katkısı vardır.

kayısı faydaları besin değerleri

Kayısının zararları

Kayısıyı aşırı tüketmek kişide ishal yapar ve kan şekerinin yükselmesini sağlar. Bu nedenle şeker hastası olan kişiler kayısıyı dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir. Bunların dışında kayısının başka zararı yoktur.

Kayısı maskesi

4 tane kayısı ve 1 tane elma kabuğu ile cildinizdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Önce kayısıların çekirdeklerini çıkartınız. Sonra kayısıları ezerek püre haline getirdikten sonra elma kabuğunu karıştırınız. Bu karışımı kısık ateşte 5 dakika pişiriniz. Krem haline gelen bu karışımı yüzünüzü soğuduktan sonra sürün ve 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Böylelikle yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Kayısının besin değerleri

100 gr için
1 tane kayısı için
Karbonhidrat(g)
50,46
3,5
Protein (g)
5,32
4
Yağ (g)
0,59
0
Kolesterol (mg)
0
0
Sodyum (mg)
12
0,8
Potasyum (mg)
1654
115,8
Kalsiyum (mg)
100
7
A vitamini
1589
111,2
C vitamini
42,54
3
Demir
3,84
0,3

Kayısı tüketmek gelişim bozukluklarına iyi gelmektedir

Kayısı tüketmek vücut yorgunluğunu alır

Kayısı cildi nemli tutar

Bağışıklık sistemini güçlendiricidir

7 gram kayısıda 18 kalori bulunmaktadır

Cilt sağlığı için birebirdir

Diş çürüklerini önleyicidir

Kas gelişiminde fayda sağlar

Kayısı tüketmek kilo vermenize yardımcı olur
Etiketler:

Henüz yorum yapılmamış.Bunları Biliyor musunuz?Her gün bir avuç dolusu kesilmiş havuç tüketmek günlük A vitamini gereksimini karşılar. Ayrıca vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve gözlerimize iyi gelir.
Günlük orta boy bir elma yemek kolesterolü düşürür. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler.

Yorum yapın